Banja aromatike, relakson shpirtin dhe muskujt

Shko posht

Super Banja aromatike, relakson shpirtin dhe muskujt

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 17, 2011 11:12 amBanjn aromatike dhe shruese mund ta bni vet. Zgjidhni erzat q ju plqejn m shum, si mente, borzilok, jasemin, livand, vanilje.
Blini bim shruese dhe prvlojini me uj t val (nuk bn t vlojn!) pr rreth 15 minuta. Kullojeni ujin e tasit dhe m pas derdheni n ujin e vasks dhe shijoni aromat tuaja t preferuara pr rreth 20 minuta. Ose mund ti fusni erzat tuaja n qeska t vogla prej plhure t holl dhe ti hidhni direkt n ujin e vasks.

Banja me kamomil
Zhytni kamomilin n uj t nxeht n nj tas, m pas t kullohet e m von vetm shijohet. Kamomili sht qetsues mjaft i mir. Preferohet t prdoret pr lkurat e thata dhe t ndjeshme. Gjithashtu ndihmon gjumin.

Banja me livand
Livanda ka parfum t freskt dhe shquhet si stimuluese dhe tonike pr trupin. Gjithashtu ajo ka aftsi qetsuese n raste dhembjeje apo stresi.

Banja me mente
Menta sht nj bim shum aromatike q stimulon mendjen dhe qetson trupin nga stresi i dits. Mund t przihet me rozmarin pr banjat aromatike forcuese. U prshtatet m tepr lkurave t thata.

Banja me rozmarin
Stimuluese dhe tonike pr trupin. Preferohet n raste lodhjeje dhe stresi fizik. Zakonisht kto lloj banjash preferohen t bhen n mngjes.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi