Ushqimi q na bn m t menur

Shko posht

Super Ushqimi q na bn m t menur

Mesazh nga Nora prej Mon Jul 18, 2011 5:24 amVitamina B9 sht antare e familjes s vitaminave t kompleksit B, e q njerzit e njohin edhe si acidi folik.
Perimet me gjethe t gjelbr, bishtajoret, pemt agrume, si dhe ushqimet e drithrave jan t pasura me prbrs, t cilt ndikojn edhe n shkalln e inteligjencs.
Nj hulumtim i ri i ekspertve suedez ka vrtetuar se adoleshentt, t cilt konsumojn sasi m t madhe t acidit folik, kan nota m t mira n shkoll.
Kshtu bn me dije revista Pediatrics. Acidi folik ndryshe quhet edhe vitamina B9, sht faktor i rndsishm pr sintezn e ADN-s, si dhe konvertimin e disa aminoacideve. Mungesa e tij mund t ndikoj n shfaqjen e anemis.
Krahas perimeve me gjethe t gjelbra, burim i mir i acidit folik jan edhe bimt bishtajore, farat e lulediellit, pemt agrume, si dhe drithrat, n prgjithsi.
Gjat studimit q kishin udhhequr ekspertt nga spitali universitar n Oerebrou kishin marr pjes rreth 386 vullnetar t moshs 15-vjeare. Ishte vrtetuar se n mnyr shum t qart ekziston lidhja midis konsumit t acidit folik nprmjet ushqimit dhe suksesit m t mir n shkoll._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi