Masazhi zbut dhimbjen kronike nė shpinė

Shko poshtė

Super Masazhi zbut dhimbjen kronike nė shpinė

Mesazh nga Nora prej Mon Jul 18, 2011 5:25 am
Terapia me masazh mund t’ju ndihmojė njerėzve tė cilėt vuajnė nga dhimbjet kronike nė shpinė, megjithėse pas njė kohe humbet ndikimi i dobishėm, ka konstatuar njė ekip i ekspertėve amerikanė.

Hulumtimi ėshtė bėrė nė 401 persona prej tė cilėve disa janė pėrzgjedhur me metodėn e “tahminit” pėr pėrkujdesje standarde, ndėrsa tė tjerėt i janė nėnshtruar njėrės nga dy tipat e masazheve: strukturale ose relaksuese, qė njihet edhe si masazhi “suedez”, raporton Reuters.

Pas dy muajsh e gjysmė tė masazhit njė herė nė javė, dy tė tretat e tė anketuarve tė cilėt i ishin nėnshtruar asaj kanė demonstruar pėrmirėsim tė dukshėm, thekson udhėheqėsi i hulumtimit, Richard Deyo, nga Universiteti i Oregonit pėr shėndetėsi dhe shkencė.

Mes tjerash, vetėm 30 pėr qind e tė anketuarve tė cilėt kishin kaluar masazhin kanė marrė analgjetikė gjatė javės paraprake, krahasuar me 40 pėr qind tė atyre qė ishin nė pėrkujdesje standarde.

Pėrveē kėsaj, muajin e fundit 7 pėr qind e tė anketuarve tė nėnshtruar ndaj pėrkujdesjes standarde kanė qėndruar tė paktėn njė ditė nė shtrat, derisa tė tillė nė grupet e masazhit kishte pėrgjysmė mė pak.

Mirėpo, disa nga pasojat e favorshme evidente tė masazhit janė zhdukur pas vetėm gjysmė viti, ndėrsa tė gjitha pėrmirėsimet janė zbehur nė afat prej njė viti.

Dejo pėrfundon se disa ndryshime tė stilit tė jetesės ndoshta janė zgjidhja mė e mirė pėr personat me dhimbje kronike tė shpinės. Dhe programi i ushtrimeve ėshtė me rėndėsi kyē pėr funksionim tė pėrditshėm mė tė mirė tė kėtyre njerėzve, thekson eksperti amerikan.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi