Shqiptarėt jetojnė mė gjatė se serbėt dhe maqedonasit

Shko poshtė

Super Shqiptarėt jetojnė mė gjatė se serbėt dhe maqedonasit

Mesazh nga Nora prej Mon Jul 18, 2011 5:26 am
Grekėt janė me jetėgjatėt nė Ballkan. Shqiptarėt jetojnė mė shumė se serbėt dhe maqedonasit. Bazuar nė tė dhėnat e Bankės Botėrore, Open Data Albania ka kryer njė hulumtim mbi pritshmėrinė e jetėgjatėsisė nė lindje nė Shqipėri, duke bėrė edhe njė krahasim me rajonin.

Pritshmėria e jetėgjatėsisė tregon numrin e viteve, qė njė i porsalindur pritet tė jetojė, nėse kushtet e vdekshmėrisė nuk ndryshojnė gjatė gjithė jetės sė tij.

Nė Shqipėri, nė vitin 2009 njė mashkull i sapolindur pritej tė jetonte 74 vjet, ndėrsa njė femėr 80 vjet. Treguesi ka ardhur vazhdimisht nė rritje, sidomos nėse krahasohet me vitin 1991, ku pritshmėria e jetėgjatėsisė ishte 69 vjet pėr meshkujt dhe 75 vjet pėr femrat. Ajo qė vihet re ėshtė se femrat kanė gjatė gjithė kohės njė pritshmėri pėr jetėgjatėsi mė tė madhe, transmeton BalkanWeb.

Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipėria renditet e dyta pas Greqisė, lidhur me pritshmėrinė e jetėgjatėsisė. Konkretisht vendet e rajonit nė 2009 kanė pasur kėta tregues:


Greqi, meshkujt 78 vjeē, femrat 83 vjeē
Shqipėri, meshkujt 74 vjeē, femrat 80 vjeē
BeH, meshkujt 73 vjeē, femrat 78 vjeē.
Maqedoni, meshkujt 72 vjeē, femrat 77 vjeē
Mali i Zi, meshkujt 72 vjeē, femrat 77 vjeē
Serbi, meshkujt 71 vjeē, femrat 76 vjeē.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi