Ndihmoni vetes

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Ndihmoni vetes

Mesazh nga Nora prej Mon Jul 18, 2011 5:28 amPersonat te tė cilėt ndryshimi i motit shkakton mundime tė lehta, nuk ėshtė e thėnė qė menjėherė tė pėrdorin ilaēe. Mė mirė ėshtė tė provohen metodat dhe mjetet natyrale.
Pėr fillim, si nė ēdo gjė, ėshtė i rėndėsishėm ushqimi i balancuar me shumė pemė dhe perime, tė cilat do tė na japin vitamina dhe fijeza tė mjaftueshme. Duhet pirė mjaft ujė,
nė mėnyrė qė tė shmangim dehidrimin. Natyrisht, ėshtė e domosdoshme tė flihet mjaft, sė paku 7 orė. Para gjumit nuk duhet ngrėnė ushqim, nuk duhet pirė alkool, duhan as tė merremi me detyra tė rėnda mendore ose trupore. Dhoma e gjumit duhet ajrosur dhe errėsuar. Kėto janė parakushtet kryesore pėr tė fjetur mė lehtė dhe mė mirė.
Personat e ndjeshėm nė mot, veēanėrisht tė sėmurėt kronikė, do tė duhej ndjekur prognozat biometereologjike qė t'u pėrmbahen porosive tė tyre.
Nėse jeni tė ndjeshėm dhe me disponim jo tė mirė, provoni tė qetėsoheni me anė tė ēajit tė kamomilit ose tė mendrės. Ēaji nga murrizi i bardhė ose preparatet nė bazė tė murrizit, mund tė ndihmojnė nėse keni probleme me tension tė gjakut. Murrizi e rregullon shkėlqyeshėm tensionin - jo vetėm qė e ul tė lartin, por edhe e ngrit tensionin tepėr tė ulėt.
Qarkullimin e gjakut provoni ta rregulloni me ujė tė nxehtė ose masazhit me dorėz nėn dush.
Kafja e fortė e shtesė tė lėngut tė limonit mund tė zbusė kokėdhimbjen.
Rregullisht duhet marrė me aktivitete fizike.
Te mundimet serioze, duhet paraqitur te mjeku. Tė sėmurėt kronikė duhet pėrdorur terapinė e pėrshkruar dhe ndėrrimi i saj mund tė bėhet vetėm me konsultim tė mjekut.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi