Marrja e tepėrt e vitaminave mund t’ju dėmtojė

Shko poshtė

Super Marrja e tepėrt e vitaminave mund t’ju dėmtojė

Mesazh nga Nora prej Mon Jul 18, 2011 5:40 amMarrja e tepėrt e vitaminės A mund tė shkaktojė dhimbje koke dhe ērregullime nė shikim. Vitamina A gjendet nė zarzavate si karota, spinaqi, lakra, speci, brokoli, nė zarzavate me ngjyrė tė fortė jeshile, tek portokalli, mandarina apo, kajsia. Krahas kėtyre mund tė gjendet tek vaji i peshkut, veza, qumėshti, mėlēia, gjalpi, djathi.

Specialistėt thonė se marrja e tepruar e vitaminave shkakton mė shumė dėm se dobi. Ashtu siē shkakton sėmundje mosmarrja e vitaminave, edhe marrja e tepėrt e tyre mund tė jetė shkaktar sėmundjesh. Konsumimi i tepėrt i vitaminės A mund tė bėhet shkak pėr nxirjen e lėkurės, shfaqjen e njollave, dhimbjeve tė forta tė kokės dhe ērregullimeve nė shikim.

Bazuar nė veēoritė kimike, vitaminat ndahen nė dy grupe: vitaminat qė shkrihen nė ujė dhe ato qė shkrihen nė yndyrė. Vitaminat B dhe C nuk mund tė depozitohen nė trup sepse shkrihen nė ujė. Prandaj mangėsitė shfaqen nė grupin e vitaminave qė shkrihen nė yndyrė.

Nėse vitaminat A, D, E dhe K, tė cilat shkrihen nė yndyrė, merren mė shumė se ē’duhet, atėherė mblidhen nė trup dhe kur pėrdoren nė mėnyrė tė pakontrolluar mund tė shkaktojnė hipervitaminozė.

Vitamina e shtuar D mund tė shkaktojė njė pėrthithje mė tė madhe tė kalciumit dhe njė tepri serioze tė tij. Kjo sjell probleme serioze sa i pėrket shėndetit tė zemrės dhe veshkave. Ndėrsa vitamina K mund tė ēojė nė probleme qė kanė lidhje me mpiksjen e gjakut.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi