Trajtime natyrale kundėr djegies nga dielli

Shko poshtė

Super Trajtime natyrale kundėr djegies nga dielli

Mesazh nga Nora prej Tue Jul 19, 2011 6:14 amTė gjithė e dinė se tė aplikimi i kremit kundėr rrezeve tė diellit dhe qėndrimi nė hije janė mėnyra mė e mirė pėr tė evituar djegien nga dielli. Ka disa mėnyra tė cilat mund tė duken paksa tė ēuditshme por mund tė japin efektin e dėshiruar, kur personi ėshtė "prekur".

1. Aloe Vera

Aloe Vera pėrdoret prej kohėsh pėr tė lehtėsuar dhimbjet e djegies nga dielli. Kjo pėr faktin se kjo bimė ka veti antioksidante dhe anti-inflamatore.

2. Krem rroje

Edhe pse duket paksa e pazakontė, kremi i rrojes shfaqet shpesh nė kėrkimet pėr trajtimin natyral nga djegiet e diellit. Ndonėse nuk ka ndonjė provė shkencore qė kremi i rrojes funksionon nė lehtėsimin e diegies nga dielli, kjo nuk do tė thotė se ai nuk funksionon.

3. Vitaminat C dhe E

Faqet e internetit rekomandojnė aplikimin e vajit me vitaminė E ( E oil), pėr lehtėsimin e dhimbjeve nga djegia e diellit, pasi kjo vitaminė e bėn lėkurėn mė tė njomė. Shkenca pajtohet me faktin se vitaminat E dhe C ndihmojnė, dhe qė tė dyja shihen edhe si njė masė parandaluese ndaj djegies nga dielli.

4. Uthulla
Banjat me uthull janė tė famshme si trajtim ndaj djegieve, por a funksionojnė me tė vėrtetė?

Ndonėse nuk ka pasur studime nė efektet e uthullės ndaj djegies nga dielli dermatologėt thonė se ėshtė efektive, pasi uthulla ėshtė njė antiseptik dhe ndihmon nė freskimin e lėkurės ndėrsa avullon.

5. Qumėshti

Njė gotė qumėsht ėshtė freskuese, dhe ndihmon nė lehtėsimin e dhimbjeve, ndaj shumica e faqeve nė internet e rekomandojnė kėtė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi