Minerali i cili qetėson muskujt dhe nervat

Shko poshtė

Super Minerali i cili qetėson muskujt dhe nervat

Mesazh nga Nora prej Tue Jul 19, 2011 2:22 pm
Magnezi, ėshtė i nevojshėm pėr absorbimin e kalciumit dhe kaliumit, ndikon nė imazhin hormonal, mbron qelizat nervore, parandalon dobėsinė muskulore, tė rrahurat e shpejta tė zemrės dhe diarrenė, si dhe qetėson muskujt dhe nervat.

Njohuritė e sotme konfirmojnė rolin e dobishėm tė magnezit tek tė sėmurėt nga sėmundjet e zemrės, tek ata me shtypje tė lartė tė gjakut, me arterosklerozė, diabet, tensionim nervash, nervozizėm, pėr parandalim tė migrenės dhe dhimbjeve tė kokės, ėshtė i dobishėm pėr shtatzėni dhe ushqim me gji, ndihmon kundėr ērregullimeve tė gjumit, tė merremi me sport, nė rast tė kapsllėkut dhe urthit.

Me ushqim tė pėrditshėm duhet tė konsumojmė 375 mg magnez, sepse nuk krijohet nė organizėm, ndėrsa nė ushqimet e sotme, pėr shkak tė sasisė sė madhe tė sheqerit tė pėrpunuar, bukės sė bardhė, miellit tė bardhė, alkoolit magnezi harxhohet edhe mė shumė.

Mungesa e kalciumit mund tė dallohet me ngėrēe dhe dobėsi tė muskujve, me punė tė ērregulluar tė zemrės, me nervozizėm, dhimbje tė kokės, migrenė dhe shtypje nė kokė.

Mungesa e magnezit shkakton osteoporozėn, gurėt nė veshka dhe forcim tė arterieve, ēorientim, humbje tė oreksit, depresion, ngėrēe tė muskujve, rrahje tė ērregullta tė zemrės.

Personat me peshė ideale, mė tė rrezikshėm nga sėmundjet?

Gjeni i peshės ideale" lidhet me paraqitjen e sėmundjeve tė zemrės dhe diabetit tė tipit II.

Revista "Nature Genetics" ka publikuar sesi IRS1, gjeni i cili bėn qė personat tė kenė peshė ideale, po ashtu lidhet edhe me paraqitjen e sėmundjeve tė zemrės dhe diabetit tė tipit II.

Sėmundjet e zemrės dhe diabeti i tipit II zakonisht mendohet se janė pasojė e mbipeshės, shtojnė shkencėtarėt britanikė nga "Medical Research Council".

Por, sipas rezultateve tė studimit mė tė ri, gjeni IRS1 ēon deri te zvogėlimi i indit dhjamor nėnlėkuror, por nuk ka ndikim te indi mė i rrezikshėm dhjamor qė gjendet rreth organeve, sikur qė janė zemra dhe mėlēia.

Rezultatet e mbledhura nga rreth 76.000 pjesėmarrės nė studim, sugjerojnė sesi lidhshmėria e kėtij gjeni me paraqitjen e sėmundjeve tė zemrės dhe diabetit tė tipit II, ėshtė mė e shprehur te meshkujt, sesa te femrat.

Kėrkuesit shkencorė shtojnė sesi tė dhėnat e reja mund tė shpjegojnė pse rreth 20% tė rasteve me diabet tė tipit II paraqiten edhe te personat me peshė ideale trupore.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi