Femrat shihen si m pak t kualifikuara n vendin e puns

Shko posht

Super Femrat shihen si m pak t kualifikuara n vendin e puns

Mesazh nga Nora prej Tue Jul 19, 2011 2:24 pmSipas nj studimi, femrat shefe shihen si m pak t kualifikuara dhe t afta se sa homologt e tyre meshkuj.

Hulumtuesit than se udhheqja (lidershipi) vazhdon t shihet si nj pozicion mashkullor.

Hulumtimet tregojn se femrat vuajn nga dy forma kryesore t paragjykimeve n vendin e puns.

S pari, ato shihen si lidere m pak natyrale dhe s dyti, kur ato marrin nj sjellje mashkullore q shpesh krkohet nga kto role, ato shihen si t paprshtatshme apo mendjemdha.

"Stereotipet kulturore bjn t duket q femrat nuk kan at q duhet pr role t rndsishme lidershipi, duke shtuar pengesat q hasin femrat n realizimin e roleve t tyre q kan fuqi t konsiderueshme dhe autoritet" tha udhheqsja e studimit Alice Eagly.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi