Qirinjtė aromatikė mė tė dėmshėm sesa cigarja

Shko poshtė

Super Qirinjtė aromatikė mė tė dėmshėm sesa cigarja

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 21, 2011 5:33 am
- Thithja e tymit tė qirinjve aromatikė, tė cilėt mė sė shpeshti ndizen nė ambiente tė ajrosura dobėt si nė banjė, shton rrezikun nga astma, ekzemat dhe problemet tjera me lėkurė, ka zbuluar njė studim i Universitetit tė South Carolina. Llojet e shtrenjta tė qirinjve nga dylli i bletėve rrallė mund tė shkaktojnė problem, derisa shumica e qirinjve tė importuar dhe tė lirė janė tė bazuar nė dyllin e parafinės - nėnprodukt i rafinimit tė naftės.
Shkencėtarėt kanė pohuar se si ndezja e shpeshtė e qirinjve tė bazuar nė dyllin e parafinės, ka ndikim mė tė keq nė shėndet sesa pirja pasive e duhanit.
”Pėrbėrėsit organikė tė avullueshėm dhe kemikalet kancerogjene si touleni dhe benzeni nga qiriri shkaktojnė me siguri tė plotė sulmet e astmės, ndėrsa i bėjnė dėm edhe tėrė organizmit”, ka deklaruar udhėheqėsi i studimit, dr. Amid Hamidi.

Kėshilla pėr ndezje tė sigurt tė qirinjve
- Zgjidhni qirinjtė me bazė nga dylli i bletėve ose soja;
- Qirinjtė e zakonshėm, pėr shembull ata pa aromė, pėrmbajnė mė pak tym dhe grimca tė dėmshme;
- Qirinjtė me dyllė tė fortė janė alternativė mė e mirė e varianteve me xhel . Pikėrisht ajo materie xhelatinoze ėshtė krijuar nga nėnproduktet e naftės;
- Zgjidhni qirinj me fitil mė tė vogėl e mė tė hollė, sepse prodhon mė pak tym;
- Qirinjtė t’i ndizni nė njė ambient tė ajrosur.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi