Ushqimi ekzotik mund t shkaktoj alergji

Shko posht

Super Ushqimi ekzotik mund t shkaktoj alergji

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 21, 2011 6:56 amNse nuk i kushtoni kujdes ushqimit, gjat pushimit veror n radh t par do t bheni viktim e alergjis n ushqim, e cila mund t manifestohet n nj form shum m serioze sesa skuqja e zakonshme e lkurs.
Frutat e detit bjn pjes n alergjent m t fort ushqimor. N to ka shum histamine- proteina e cila shkakton reaksion t fuqishm t sistemit imunologjik. Dhe, derisa n shtpi shum rrall i konsumojm frutat e detit, n pushim jemi t prir q t ham specialitete t tilla, q mund t na kushtojn shum.
Po ashtu, reaksione t forta alergjike shkaktojn edhe produktet arrore, e n radh t par kikirikt. Prandaj mjekt kshillojn q t kihet kujdes para konsumimit t mblsirave q prmbajn produkte arrore.
Reaksion t fort mund t nxisin edhe djathrat e vjetr dhe kakavalli. Ata prmbajn sasi t mdha t tiramins- protein e rrezikshme pr personat alergjik.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi