Google njofton pėr 1 milion kompjutera tė infektuar

Shko poshtė

Super Google njofton pėr 1 milion kompjutera tė infektuar

Mesazh nga Nora prej Fri Jul 22, 2011 7:48 amGoogle ka nė plan tė lajmėrojė mė shumė se 1 milionė pėrdorues tė internetit se kompjuteri i tyre ėshtė i infektuar me njė virus qė ndėrpret kėrkimet e tyre nė internet.

Softueri rremben kėrkimet nė Google dhe kėrkesat e tjera tė kėrkimit dhe i pėrcjell nė faqet e internetit qė paguajnė kriminelėt nė internet qė fshihen pas mashtrimeve pėr trafikun.

Pėrdoruesit e Google tani do tė pėrballen me njė paralajmėrim tė verdhė nė krye tė rezultatit tė kėrkimit nėse ata janė tė prekur, sipas blogut tė sigurisė KrebsonSecurity.

Njė nga inxhinierėt e sigurisė sė Google tha se "malware" gjen rrugėn e tij nė kompjutera nėpėrmjet antiviruseve tė rremė si "scareware". Viktima qė nuk dyshon shkarkon softuerin, i cili mė pas pėrdor njė dobėsi nė Windows pėr tė marrė kontroll nė rezultatet e kėrkimit.

Kur dikush (me kompjuter tė infektuar) hyn nė njė kėrkim, nė vend qė tė shkojė direkt tek Google shkon nė serverat e kontrolluar nga piratėt e internetit, tė cilėt modifikojnė dhe ridrejtojnė trafikun.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi