Nė fund tė tetorit bota do ketė 7 miliard banorė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Nė fund tė tetorit bota do ketė 7 miliard banorė

Mesazh nga D3M1 prej Fri Jul 22, 2011 9:17 am


Pak mė shumė se njė dekadė mė pėrpara, popullsia e botės shkoi nė 6 miliard. Nė fund tė tetorit do tė arrijė 7 miliard.
Pesė bebe lindin ēdo sekondė dhe 78 milion njerėz i shtohen planetit ēdo vit.
Popullsia e botės ishte mė pak se 1 miliard nė vitin 1800, 3 miliard nė vitin 1960 dhe 6 miliard sė fundmi nė vitin 1999.
Nė mes tė shekullit popullsia do jetė 9 miliard, nė vitin 2025 8 miliard. Ekspertėt thonė se kjo do rrisė ndjeshėm varfėrinė nė botė. 1 miliard njerėz ēdo ditė nė punė janė tė uritur.
1.8 miliard njerėz janė tė rinj nga mosha 10 deri nė 24 vjeē.
Ekspertėt thonė se duhet qė njė ēift tė ketė 2.1 fėmijė pėr tė mbajtur tė qėndrueshme rritjen e popullsisė. Nė Perėndim, numri ka rėnė nė 1.4 fėmijė qė nga fundi i viteve ’90.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 28
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi