Kosova dhe Shqipėria arrijnė marrėveshje pėr transport

Shko poshtė

Super Kosova dhe Shqipėria arrijnė marrėveshje pėr transport

Mesazh nga D3M1 prej Fri Jul 22, 2011 2:24 pm


Kosova dhe Shqipėria arrijnė marrėveshje pėr transportin ndėrkombėtar tė udhėtarėve dhe mallrave. Sipas ministrave Mujota dhe Olldashi, kjo marrėveshje pritet tė eliminojė tė gjitha pengesat nė transportin rrugor ndėrmjet dy vendeve. Marrėveshja, sipas procedurave, pritet tė zbatohet brenda 30 ditėsh.
Pas marrėveshjes pėr trafikun ajror, Kosova arrin marrėveshje me Shqipėrinė edhe pėr transportin tokėsor tė udhėtarėve dhe mallrave.

Ministri i Infrastrukturės sė Kosovės, Fehmi Mujota, tha pas nėnshkrimit se kjo marrėveshje ėshtė shumė e rėndėsishme, dhe do tė ndikojė nė lehtėsimin e qarkullimit dhe forcimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve ndėrmjet dy vendeve.

Edhe Ministri i Punėve Publike dhe Transporteve tė Shqipėrisė, Sokol Olldashi, theksoi rėndėsinė e marrėveshjes pėr krijimin e kushteve mė tė pėrshtatshme pėr tė gjithė operatorėt e transportit tokėsor, dhe njohjen e ndėrsjellė tė tė gjitha lejeve dhe licencave.

Me kėtė marrėveshje parashihet krijimi i njė komisioni teknik, tė pėrbėrė nga ekspertėt e tė dy ministrive, i cili do tė kujdeset pėr tė gjitha aspektet teknike. Marrėveshja, sipas procedurave, ligjore pritet tė zbatohet brenda 30 ditėsh.

Sipas Ministrit Mujota, marrėveshje tė tilla pritet tė arrihen me disa vende tė rajonit dhe Evropės.

Ndryshe, Ministri Olldashi, gjatė vizitės nė Kosovė, pritet tė zhvillojė takim me Kryeministrin Thaēi, Komisionin Parlamentar pėr Zhvillim Ekonomik, si dhe do tė shikojė pėrafėrt punimet nė autostradėn Morinė-Mėrdar, nė afėrsi tė Suharekės.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi