Afrika Qendrore e njohu Pavarėsinė e Kosovės

Shko poshtė

Super Afrika Qendrore e njohu Pavarėsinė e Kosovės

Mesazh nga EDI.RAMA prej Fri Jul 22, 2011 3:40 pm

Prishtinė – Republika e Afrikės Qendrore ėshtė bėrė shteti i 77 qė e njeh pavarėsinė e Kosovės. Kredencialet tashmė i kanė mbėrritur Qeverisė sė Republikės sė Kosovės ka bėrė tė ditur pėr portalin LajmeShqip.com njė nga kėshilltarėt e kryeministrit Hashim Thaēi. Ai ka thėnė se lajmin pėr kėtė tė arritur do ta publikojė zėvendėskryeministri i parė, Behgjet Pacolli, nė njė konferencė shtypi qė do ta mbajė sot nė orėn 17.00, nė ndėrtesėn e Qeverisė.

Paralajmėrimi pėr konferencė ėshtė dėrguar tashmė nga Zyra e Kryeministrit. Nė ftesėn bėr mediave thuhet se temė e konferencės do tė jetė “Procesi i njohjeve pėr Republikėn e Kosovės dhe zhvillime tė tjera”.

Pacolli ėshtė i ngarkuar i Qeverisė me ēėshtjen e lobimit dhe prej se ka marrė kėtė detyrė aktivitetin e tij lotues e ka pėrqendruar kryesisht nė Afrikė. Megjithėkėtė, prej se ka marr mandatin e dytė, Qeveria ka sjellė vetėm edhe njė njohje pos kėsaj tė Republikės sė Afrikės Qendrore – atė tė Principatės sė Andorrės.

Republika e Afrikės Qendrore ndodhet nė qendėr tė kontinentit afrikan, nė Afrikėn ekuatoriale. Ajo popullohet nga rreth 4 milionė banorė dhe ka pėr kryeqytet Banguin. Republika ndahet nė 14 provinca, 2 prefektura dhe njė distrikt.

Ky shtet nė veri kufizohet nga Ēadi, mė tutje kufizohet me Sudanin, Republikėn Demokratike tė Kongos, Republikėn e Kongos dhe me Kamerunin.
avatar
EDI.RAMA
Antar/e
Besa-Bess
Antar/e Besa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20
Vendbanimi: : tetova
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 21/07/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi