Pse duart dhe kėmbėt na rrinė tė ftohta

Shko poshtė

Super Pse duart dhe kėmbėt na rrinė tė ftohta

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 24, 2011 2:55 pm
Kėmbėt ose gishtat e ftohtė tė duarve mund tė jenė shenja pėr probleme serioze ose stres, sikurse edhe pėr mungesė tė hekurit nė gjak. Lexoni disa nga simptomat tė cilat nuk do tė duhej t’i injoroni.

Qė trupi pėrherė tė ruajė temperaturėn e brendshme, pėrdoret termogjeneza e cila funksionon kėshtu: Truri urdhėron kapilarėt qė tė zgjerohen pėr tė lėshuar gjakun dhe me kėtė tė mundėsohet ngrohja ose qė tė ngushtohen pėr tė ngadalėsuar rrjedhėn e gjakut dhe pėr tė mundėsuar ftohjen. Nėse ky mekanizėm nuk ėshtė i pėrkryer, kėtė sė pari do ta ndjejnė ekstremitetet tė cilat gjenden nė largėsi mė tė madhe nga zemra. Nė disa raste duart ose kėmbėt e ftohta mund tė jenė shenjė e problemeve serioze shėndetėsore tė cilat duhet ekzaminuar dhe shėruar.

Nėse pėrveē duarve tė ftohta pandėrprerė ndieni lodhje, zemra ju rrah mė shpejt dhe shpesh ndjeni marramendje, kontrollojeni nivelin e hekurit nė gjak, sepse ndoshta vuani nga anemia. Hekuri ėshtė pėrbėrėsi kryesor i hemoglobinės, molekulės e cila ēon oksigjenin nė gjak dhe i jep atij ngjyrėn e kuqe. Nėse niveli i hekurit ėshtė nėn normale, edhe hemoglobina ėshtė e ulėt, ndėrsa indet kanė mė pak oksigjen pėr tė prodhuar nxehtėsi.

Therjet nė duar tė pėrcjella me dhimbje nė supe, shpinė, qafė mund tė jenė tė lidhura me artrozėn - harxhimi i kėrceve tė nyejve. Artroza mund tė paraqitet rreth tė tridhjetave. Nėse krahėt tuaj janė shpesh nė pozitė tė mbledhur ėshtė i vėshtirė qarkullimi i gjakut nė duar dhe gishta.

Stresi mund tė jetė shkaktar i ndjenjės sė ftohjes sė duarve dhe kėmbėve. Ai rrit prodhimin e adrenalinės, hormonit i cili prodhohet nė gjėndrat mbiveshkore, tė cilat i ngushtojnė enėt e gjakut.

Kėshilla si t’i ndihmoni vetvetes

- Shmangni “kėnaqėsitė” si nikotinėn dhe alkoolin. Nikotina ngushton enėt e jashtme tė gjakut, kėmbėt ftohen shpejt. Alkooli zgjeron enėt e gjakut, kėshtu qė trupi humb nxehtėsinė;

- Qėndroni nė ambiente tė ngrohta;

- Mos mbathni kėpucė tė ngushta, nganjėherė lėvizni gishtat sepse me kėtė pėrshpejtoni qarkullimin;

- Rregullisht bėni dush duke ndryshuar ujin nga tė ngrohtė nė tė ftohtė (nė mėngjes dhe mbrėmje), kjo forcon qarkullimin;

- Mbathni ēorape tė nxehta nga pambuku, nuk ėshtė e domosdoshme tė jenė tė trasha;

- Kurrė mos rrini me kėpucė ose ēorape tė lagura, ndėrroni ato rregullisht;

- Lėvizjet tė cilat i bėjmė derisa jemi ulur bėjnė mrekulli, do tė stimulojnė forcimin e qarkullimit. Ėshtė shumė e dobishme edhe gjimnastika me topin me “gjemba”.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi