Bezdisja e grave shpėton jetėn!

Shko poshtė

Super Bezdisja e grave shpėton jetėn!

Mesazh nga Nora prej Tue Jul 26, 2011 9:19 amDobitė qė martesa i ka nė gjendjen shėndetėsore, sidomos te meshkujt, qėmoti dihen, por a e keni ditur se ankesat e gruas mund ta shpėtojnė jetėn?
Nė fakt, meshkujt qė kanė pėrjetuar sulm nė zemėr, falė brengės, por edhe ankesave tė bashkėshortėve, shumė mė shpejt e kanė kėrkuar ndihmėn e mjekut dhe nė mėnyrė tė rregullt janė kujdesur pėr shėndetin e tyre, pėr dallim nga vetjakėt, vejanėt dhe tė ndarėt.
Hulumtimi i kryer nė Kanada ka llogaritur ndikimin e statusit martesor nga periudha kur ndihen dhimbjet e para nė gjoks e deri tek arritja e ndihmės emergjente.
Ishin shikuar tė dhėnat e 4.403 pacientėve qė kishin pėrjetuar sulm nė zemėr, prej tė cilėve 33.7% ishin gra, ndėrsa kishin ardhur nė pėrfundim se gjysma e pacientėve (46.3%) kishte shkuar nė spital pėr njė afat dyorėsh, pėrkatėsisht 73.6% brenda gjashtė orėve nga shfaqja e dhimbjeve. Pacientėt e martuar, 75.3%, kishin shkuar nė spital brenda gjashtė orėve nga lajmėrimi i dhimbjeve tė para, nė krahasim me 67.9% tė vetjakėve, 68.5% tė shkurorėzuarve dhe 70.8% tė vejanėve. Hulumtuesit e kanė vėrtetuar se gratė shpesh e marrin qėndrimin e njė kujdestari, duke shtyrė burrin tė kėrkojė ndihmėn e mjekut_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi