Me dieten ne Zone sigurojme bukurine tone

Shko posht

Super Me dieten ne Zone sigurojme bukurine tone

Mesazh nga Nora prej Tue Jul 26, 2011 9:20 amRadikalet e lira jane armiqte e padukshem te femrave, bejne qe te shfaqen rrudhat dhe jane shkaku kryesor i plakjes.
Per me teper, sikur te mos mjaftojne keto, jane pergjegjes per shume semundje te renda te tilla si semundjet kardiovaskulare, infarkti, hipertensioni, semundjet kronike te kataraktit, semundja e parkinsonit, semundja e Alzheimerit, diabetit, artrit rheumatoid dhe tumori.
Nje studim ka tregaur se dieta ne Zone mund te jete shume e dobishme ne kufizimin e radikaleve te lira.
Absorbimi masiv i radikaleve te lira mund te provokoje shume semundje, kjo mund te ndodhe nepermjet absorbimit te gazrave te cliruar, veprimi i gazrave dhe substancave toksike por edhe nga nje diete shume e pasur me yndyrna shtazore, alkooli dhe droga.
Dieta ne Zone vepron si mburoje per shkak se eshte e pasur me peshk, mish pa dhjame, bishtajore dhe drithera dhe selino.
Frutat dhe perimet permbajne shume vitamina dhe minerale qe bllokojne radikalet e lira, nese ju i shtoni pak sport dhe Omega 3 do te jeni te mbrojtur ne maksimun nga radikalet e lira.
Doktoresha Gigliola Braga, nje mjeke dietologe, docente ne universitetin e Torinos, shprehet se: Zona mundeson nje kontroll te mire te radikaleve te lira sepse perdor ushqime me veprime antioksiduese (fruta, perime, vaj ulliri, peshku etj), dhe per shkak se ajo ndihmon per nje kohe te gjate ndjenjen e ngopjes, keshtu limitohet sasia e ushqimit qe eshte nje nga pergjegjesit me te medhenj te prodhimit te radikaleve te lira.
Pervec kesaj me Zonen do te marrim faktoret enzimatik si zinku, magnezi, qe jane prezent tek peshqit (ton, merluc, etj.), te mishi (gjeli i detit), ne bishtajore (fasule), qe favorizojne veprimin e Omega 3._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi