Zbulohet shkaktari i ėndrrave tė kėqija

Shko poshtė

Super Zbulohet shkaktari i ėndrrave tė kėqija

Mesazh nga Nora prej Wed Jul 27, 2011 5:41 amPėr shkak tė stresit vuan edhe sistemi jonė imunitar, ērregullohet puna e hormoneve, lodhen muskujt dhe rraskapitet organizmi - qė shpesh shoqėrohen edhe me sėmundje. Sa i pėrket trurit, stresi kronik di tė shkaktojė humbjen e kujtesės dhe shfaqjen e ėndrrave tė kėqija.
Ekspertėt thonė se truri, i cili ėshtė i ngarkuar me mendime tė rėnda tė cilat nuk di si t’i pėrpunojė, ndihmėn e gjen nė ankthin e natės. Ėndrrat e kėqija janė njė formė e mirė pėr tė tejkaluar momentet stresuese, tė cilat nė kėtė mėnyrė bėhen mė pak tė rrezikshme pėr shėndet.

Sipas shkencėtarėve amerikanė, ėndrrat duhet tė konsiderohen si psikoterapi. Nė to mund tė gjejmė shkaktarėt e mundshėm tė nervozes sonė dhe sugjerimet se si t’i tejkalojmė ato. Nėse gjatė gjumit jeni tė frikėsuar ose tė turpėruar, mendoni pse ndodh kjo. Pastaj, pyetuni se ēfarė ua shkakton ndjenjat e njėjta edhe kur jeni zgjuar. P.sh. ndoshta mund ta kuptoni se keni thėnė ose keni bėrė diēka jo tė mirė nė punė, ose keni nevojė qė t’i kėrkoni dikujt falje ose tė jeni mė tė kujdesėm nė tė ardhmen...

Nė rast se ėndrrat e kėqija ua ērregullojnė gjumin normal, paraqiten thuajse ēdo natė ose janė shumė shqetėsuese, atėherė duhet tė kėrkoni ndihmėn e psikologut ose psikiatrit, tė cilėt do t’u ndihmojnė t’i rregulloni mendimet.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi