Ushqimi monoton ėshtė si dieta mė e mirė

Shko poshtė

Super Ushqimi monoton ėshtė si dieta mė e mirė

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 28, 2011 5:47 am
Thonė se llojllojshmėria ėshtė mėlmesa e jetės, por hulumtimet e reja tregojnė qė e njėjta “mėlmesė” ndihmon nė shtimin e peshės.

Me hulumtimet e mėhershme ėshtė dėshmuar se zgjedhja e madhe e ushqimit mund tė ēojė nė mbipeshė njėsoj sikurse edhe zgjedhja e keqe e ushqimit, ndėrsa hulumtimi i ri thekson lidhjen mes monotonisė sė shujtave dhe kalorive.

Ngrėnia e ushqimit tė njėllojtė pėr ēdo ditė mund tė ēojė nė marrjen e mė pak kalorive, thonė shkencėtarėt.

Femrat tė cilat kanė ngrėnė makarona me djathė ēdo ditė gjatė njė jave, kanė konsumuar 100 kalori mė pak gjatė ditės, deri nė fund tė javės pasuese, thonė shkencėtarėt nga Universiteti nė Buffalo dhe Vermont.

Hulumtimi i cili ėshtė publikuar nė revistėn amerikane tė nutricionizmit klinik, tregon se nėse hani ushqim tė njėjtė ēdo ditė, mėrzitja apo monotonia do t’ju detyrojė tė hani mė pak. Nė mėnyrė tė njėjtė sikurse qė narkomanėt kanė nevojė mė tė madhe pėr sasinė e drogės sė caktuar pėr tė arritur efektin e njėjtė, ashtu edhe ekspozimi ndaj shujtės sė njėjtė ēdo ditė mund tė ēojė nė zvogėlim tė reaksionit qė njihet si – mėsimi me diēka apo adaptimi.

Nuk dihet nėse njė mėnyrė e tillė e tė ushqyerit do tė ēonte nė zvogėlim tė marrjes sė energjisė sė qėndrueshme, sa kohė duhet pėr t’u mėsuar me ushqimin, sikurse edhe sa duhet tė jenė tė ngjashme ushqimet qė tė prodhojnė efektin e monotonisė. Ka mbetur tė pėrcaktohet si tė aplikohet dhe tė balancohet kjo informatė me ushqimet e domosdoshme tė cilat do tė siguronin ushqyeshmėri tė mirė.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi