Ndėrrimi i Hėnės ndikon nė shėndet

Shko poshtė

Super Ndėrrimi i Hėnės ndikon nė shėndet

Mesazh nga Nora prej Thu Jul 28, 2011 5:48 am
Besimi qė ndėrrimi i Hėnės ndikon nė shėndet nuk ėshtė edhe aq i pabazuar. Njė varg hulumtimesh shkencore ofrojnė dėshmi interesante pėr ndikimin e Hėnės nė gjendje tė ndryshme mjekėsore.

Matthew Silverstone nė librin e tij "Blinded By Science", kushtuar mjekėsisė alternative, pohon se gravitacioni i Hėnės ndikon edhe nė ujin e trupit tonė, ritmin e gjumit dhe shfaqjen e pagjumėsisė. Ai sugjeron edhe nė atė qė Hėna kontrollon ciklin menstrual tė femrave. Kėtė muaj nė “Urology Journal" ėshtė publikuar rezultati i studimit tė 1.481 pacientėve te tė cilėt u tregua se dhimbja e shkaktuar nga guri nė veshkė rritet gjatė periudhės sė Hėnės sė plotė.

Ndikimi i Hėnės nganjėherė quhet edhe “hipoteza e Transilvanisė”. Gjatė ėshtė spekuluar se, pėrveē ndikimit pėrmes forcės sė gravitacionit, Hėna ndikon edhe duke ndryshuar fushėn magnetike tokėsore. Skeptikėt i pėrgjigjen kėsaj se ndikimi i Hėnės nė kėtė fushė ėshtė shumė i dobėt. Megjithatė, nė revistėn “Pulse”, dr. Peter Perkins, ka intervistuar 79 kolegėt e tij britanikė dhe ka arritur te tė dhėnat se gjatė Hėnės sė plotė, ka tre pėr qind mė shumė thirrje pėr ndihmė tė shpejtė. Gjatė Hėnės sė re numri i thirrjeve bie pėr gjashtė pėr qind.

Megjithatė, ndoshta e tėra ka tė bėjė me diēka tė thjeshtė – nivelin e dritės. Drita tė cilėn e jep Hėna e plotė ėshtė 16 herė mė e fortė krahasuar me fazat e tjera lunare. Hulumtuesit nga Londra kanė theksuar se numri i sulmeve epileptike bie kur Hėna ėshtė mė e ndriēueshme. Ata konsiderojnė se ndriēimi ndikon nė hormonin melatoninė, i cili lirohet gjatė natės dhe ėshtė i pėrfshirė nė kėtė proces.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi