Studimi: Celularėt nuk shkaktojnė kancer

Shko poshtė

Super Studimi: Celularėt nuk shkaktojnė kancer

Mesazh nga D3M1 prej Thu Jul 28, 2011 9:04 am


Ēėshtja nėse celularėt shkaktojnė ose jo kancer nė tru ėshtė shndėrruar nė njė betejė mes shkencėtarėve.
Njė studim i ri, i ndėrmarrė nga Gazeta e Institutit Kombėtar tė Kancerit, ka arritur nė pėrfundim se celularėt, pavarėsisht kohėzgjatjes sė bisedave dhe rrezatimit tė tyre, nuk shkaktojnė kancer. Madje, sipas studimit, rastet me tumor janė evidentuar mė shumė te personat qė nuk pėrdornin celular.

Ky konkluzion ėshtė arritur pas vėzhgimit tė tė paktėn 1000 personave, ndėr tė cilėt fėmijė, adoleshntė e tė rritur, por edhe njė grup individėsh tė prekur nga tumori nė tru. Ky studim vjen pas botimit tė tė paktėn tre raporteve tė fundit ndėrt tė cilėt edhe atij tė OBSH-sė, ku ngrihej alarmi se celularet janė rrezik potencial pėr kancer.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi