Si tė pushoni mė sė miri

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Si tė pushoni mė sė miri

Mesazh nga Nora prej Sun Jul 31, 2011 7:37 amPėr pushim tė vėrtetė vjetor nevojitet njė organizim i mirė, qėndrimi pranė ujit, vendosja e duhur dhe disa detaje tė tjera, do tė vendosin nėse do tė pushoni si duhet...
Vendosja
Nėse nė tė vėrtetė dėshironi tė relaksoheni dhe pushoni, ėshtė mė mirė qė tė zgjidhni hotelin, edhe atė ‘all inclusive’. Kjo do tė thotė se nuk duhet tė shqetėsoheni pėr ushqimin, zgjedhjen e vendit ku do tė hani, si dhe pėr gjėra tjera tė ngjashme.

Ėshtė me rėndėsi tė jeni pranė ujit
Pavarėsisht nga ajo nėse jeni nė det ose diku tjetėr, zgjidhni vendin qė e ka ujin pranė- det, lumė, liqen ose pishinė. Uji ėhstė element i cili nė mėnyrė tė shkėlqyer relakson trupin e njeriut, qoftė nėse laheni ose e shikoni atė.

Largoni teshat nga valixhet
Sado qė tė qėndroni nė pushim, duhet t’i largoni teshat nga valixhet dhe t’i vendosni nė dhomė. Fillimisht kjo ndoshta nuk ju duket e rėndėsishme, por kėrkimi i teshave nėpėr valixhe porsa tė zgjoheni nga gjumi ose para daljes, ėhstė vėrtet i lodhshėm.

Merrni para tė thata
Nė mėnyrė qė tė mos mendoni pėr paratė dhe shpenzimet, para se tė niseni pėr pushim, llogaritni shpenzimet, ashtu qė ta dini se sa para do tė keni me vete dhe deri ku mund “ti shtrini kėmbėt”.

Mos u kufizoni
Pushimi vjetor ju shėrben pėr tė pushuar dhe pėr tė rimbushur bateritė, prandaj mos e kushtėzoni veten me asgjė, por bėni gjėrat qė ju pėlqejnė mė sė shumti.

Gjumi ėshtė i rėndėsishėm
A e keni vėrejtur se shumė njerėz nga pushimi kthehen tė lodhur? Kjo ėshtė pėr faktin se dėshirojnė ta shfrytėzojnė maksimalisht kohėn dhe nuk lėnė asnjė aktivitet. Prandaj, gjumi kualitativ ėhstė shumė i rėndėsishėm gjatė pushimit.

Pa telefon
Pėr pushim ideal do tė ishte mirė sikur tė ndalnit tė gjitha aparatet qė ju lidhin me tė tjerėt, dhe kėtu nė radhė tė parė janė telefonat celularė.

Kujdes me alkoolin
Ėshtė shumė normale qė gjatė pushimeve tė pini pakėz mė shumė alkool se zakonisht, por nė asnjė mėnyrė mos e teproni. Alkooli i tepėrt do t’u shkaktojė stres dhe do ta lodhė organizmin tuaj.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi