Tė gjitha vlerat ushqyese tė pjeshkės

Shko poshtė

Super Tė gjitha vlerat ushqyese tė pjeshkės

Mesazh nga Nora prej Tue Aug 02, 2011 10:33 amPjeshka simboli i jetėgjatėsisė dhe pavdekėsinė nė Kinė, ka origjinėn e vet nė kėtė vend ku ėshtė kultivuar pėr mė shumė se 5000 vjet.

Ky frut i ėmbėl ėshtė freskues, me pak kalori dhe i shėndetshėm. Ai ėshtė i pėrbėrė nga 90% ujė dhe mineraleve tė ndryshme ndėr tė cilat mė i bollshėm ėshtė kaliumi dhe mė pas, natriumi, hekuri, kalciumi dhe fosfori.

Tė hash njė pjeshkė nė ditė nėnkupton furnizimin e trupit me rreth 15% tė kėrkesave tė pėrditshme tė vitaminės C, e rėndėsishme pėr mbrojtjen nga infeksionet e ndryshme, thelbėsore pėr fortifikimin e eshtrave dhe absorbimin e hekurit nė gjak. Pėrveē kėsaj, njė marrje e duhur e vitaminės C zvogėlon rrezikun e kancerit sė paku 70%. Njė element tjetėr i rėndėsishėm ėshtė beta karotene, e cila stimulon melaninėn qė favorizon nxirjen dhe ndihmon lėkurėn tė qėndrojė elastike dhe e re. Jo rastėsisht pjeshka pėrdoret gjerėsisht nė prodhimin e kremrave kozmetike dhe maskave tė fytyrės.

Ndėr tė tjera pjeshka ka dhe vlera antioksiduese. Ajo pasuron organizmin me minerale, stimulon lėngjet e stomakut dhe rregullon tensionin e gjakut pėr shkak tė pėrmbajtjes tė kaliumit dhe manganit.

Ajo plotėson organizmin me mineralet e humbura nga djersa.

Pjeshka ėshtė e pėrsosur si njė vakt i lehtė pas mėngjesit, pa shtuar sheqer, tretet lehtė dhe prandaj ėshtė e pėrshtatshme pėr ata qė kanė probleme me tretjen.

Kėshillohet tė hahet larg vakteve, pasi “pėrzierja” e qumėshtit dhe karbohidrateve mund ti shkaktojė parehati zorrėve.

Sė fundi, duhet tė jeni tė vetėdijshėm se nuk duhet tė pini shumė ujė pas ngrėnies sė kėtij fruti, sepse rrezikoni acidin cianidrik qė ndodhet nė pjeshkė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi