Gjysma e telefonave t menur me Android

Shko posht

Super Gjysma e telefonave t menur me Android

Mesazh nga D3M1 prej Tue Aug 02, 2011 10:36 pm


Platforma mobile e kompanis Google, Android, n tre-mujorin e dyt t vitit ka marr 48 pr qind t tregut t sistemeve operative n telefonat e menur mobil, duke e arritur shifrn m t madhe t pjesmarrjes n treg ndonjher, thot kompania e hulumtimeve Canalys.
Android ishte duke u rritur me hapa t shpejt q nga viti i kaluar, kur e pati tejkaluar platformn mobile t Nokias, Symbian, pr tu br lider i tregut q prej asaj kohe kur kishte 32.9 pr qind t tregut, thot raporti i Canalys.

Prdorimi i telefonave t menur mobil ka filluar t rritet ndjeshm n tr botn, duke e arritur nj total prej 107.7 milion njsi t shprndara n tre-mujorin e dyt t vitit 2011, q paraqet nj rritje prej 73 pr qind brenda nj viti t vetm.

Android ishte platforma m e popullarizuar, pasi q telefonat q bazohen n kt platform kan nj trend rritje me 379 pr qind, duke e rrumbullaksuar numrin e tyre me 51.9 milion njsi t shitura deri m tani.

Prodhuesit m t njohur t cilt kan br q kjo platform t popullarizohet deri n kt mas jan kompanit, si Samsung, HTC, Motorola, Sony Ericsson, LG, ZTE dhe Huawei.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi