Pasanikėt janė depresivė

Shko poshtė

Super Pasanikėt janė depresivė

Mesazh nga Nora prej Thu Aug 04, 2011 7:34 amDepresioni po pėrhapet nėpėr gjithė botėn dhe gjithnjė e mė shumė po i atakon banorėt nė vendet e pasuara, sesa ata qė jetojnė nė vendet e varfra.
Njė hulumtim i bazuar nė tė dhėnat e Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė nė lidhje me shkallėn e depresionit nė 18 vende ku janė anketuar 89.000 njerėz
Tė anketuarit ėshtė dashur t’u pėrgjigjen pyetjeve nė lidhje me simptomat e depresionit, siē ėshtė mundimi, cikli i gjumit, interesimi pėr aktivitetet e pėrditshme, por edhe pėr daljet e tyre dhe statusin shoqėror.
Nė krye tė vendeve industrialisht tė zhvilluara, sa i pėrket shkallės sė depresionit prin Franca me 21 pėr qind, pas saj gjenden SHBA-tė me 19.2 pėr qind, Holanda me 17.9 pėr qind, Zelanda e Re me 17.8 pėr qind, Belgjika me 14.1 pėr qind, Spanja me 10.6 pėr qind, Izraeli me 10.2 pėr qind, Italia me 9.9 pėr qind, Gjermania me 9.9 pėr qind dhe Japonia me 6.6 pėr qind.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi