Vetmia, e dėmshme sikurse duhani dhe alkoolizmi

Shko poshtė

Super Vetmia, e dėmshme sikurse duhani dhe alkoolizmi

Mesazh nga Nora prej Sat Aug 06, 2011 5:39 amNdoshta tingėllon befasuese, mirėpo shkencėtarėt thonė se vetmia ėshtė njėsoj e dėmshme pėr shėndet, sikurse pirja e duhanit.
Hulumtimet kanė treguar se izolimi i gjatė social ėshtė njėsoj i dėmshėm sikur pirja pesėmbėdhjetėvjeēare e cigares ose konsumimi i tepėrt i alkoolit.
Studime tė ndryshme kanė treguar se mungesa e shoqėrisė mund tė jetė shkak i demencės dhe shtypjes sė lartė tė gjakut, si edhe se vetmia mund tė shkaktojė kancer dhe sėmundje tė zemrės.
Ndjenja e vetmisė dhe disponimi i keq mund tė ndikojnė nė pagjumėsi, gjė qė le pasoja nė organizmin tonė, por mund edhe tė ndikojė nė progresin e shpejtė tė demencės.
Vetmia mund tė shtojė nivelin e hormonit tė stresit, kortizolit, dhe mund ta rrisė presionin e gjakut aq sa tė rrezikojė shfaqjen e infarktit nė zemėr apo goditjes nė tru.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi