Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti

Shko posht

Super Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti

Mesazh nga Daffina prej Sat Aug 06, 2011 10:38 am

Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti
Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti. Kerkimi eshte kryer nga Departamenti i Shkencave Njohese ne Institutin Shendetesor Amerikan, Bathesda.

Studiuesit i propozuan nje grupi vullnetaresh te jape mendime rreth besimit dhe studiuan reagimin e trurit te tyre me rezonancen magnetike funksionale. Ne kete moment aktivizohen zonat me neurone qe kane lidhje me mendimin, gjuhen dhe imagjinaten.

Shkencetaret arriten ne perfundimin se besimi perdor neurone, qe zakonisht perdoren per zhvillimin e koncepteve semantike pergjegjese per imagjinaten dhe gjendjen emotive.

Perpunimi i koncepteve qe lidhen me besimin varet nga nderveprimi njohes-emotiv brenda qendres se emocioneve. Rezultatet e kerkimit u publikuan ne revisten shkencore Pnas.

_________________
Nuk dua pasuri, por dinjitet dhe krenari..
avatar
Daffina
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 3911
Vendbanimi: : Kosov
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 01/03/2010

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Super Re: Zbulohet ne tru origjina e besimit tek Zoti

Mesazh nga multaf prej Sat Aug 06, 2011 10:56 am

jo shum po teper intersant vatem allahu i din keto pune[b]
avatar
multaf
Antar/e
Besa-Bess
Antar/e Besa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 25
Mosha : 21
Viti: : 12/08/1996
Vendbanimi: : vushtrri
Aktiviteti :
0 / 1000 / 100

Registration date : 02/08/2011

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi