Dashuria e vėrtetė zvogėlon dhimbjet

Shko poshtė

Super Dashuria e vėrtetė zvogėlon dhimbjet

Mesazh nga Nora prej Mon Aug 08, 2011 8:42 amDashuria e vėrtetė dhe e sinqertė mund tė ndihmojė nė zvogėlimin e dhimbjeve, tregojnė studimet e reja. Ky pohim mund tė ndihmojė qė tė zbulohet se si veprojnė emocionet nė regjione tė ndryshme tė trurit pėr tė larguar ndjeshmėrinė e pakėndshme.
“Nėse jeni dikush qė pėr ndonjė arsye e duroni dhimbjen dhe shkoni nė njė ndėrhyrje tė dhimbshme operative, prania e personit tė dashur ose vetėm shikimi i fotografisė, mund tė zvogėlojė dukshėm kėtė ndjeshmėri tė pakėndshme”, thonė autorėt e studimit.
Ata kanė analizuar 17 femra tė ndryshme, tė cilat kanė qenė nė lidhje afatgjate. Rezultatet kanė treguar se ato kishin ndjerė mė pak dhimbje kur kishin shikuar fotografitė e personave tė dashur ose nėse ai personi i kishte mbajtur pėr dore.
Studiuesit kanė shfrytėzuar rezonancėn magnetike pėr tė pėrcjellė trurin e femrave, derisa ato i janė nėnshtruar dhimbjes. Femrat qė kishin shikuar fotografitė, kishin ndjerė mė pak dhimbje, ndėrsa kjo kishte qenė e efektshme nė veēanti te ato femra qė kishin pasur lidhje afatgjate dhe tė qėndrueshme.
“Kjo tregon se sa ndikim tė madh mund tė ketė personi i dashur te ne”, kanė pėrfunduar autorėt e studimit.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi