Gjėrat qė mund t’ua thonė vetėm shoqet

Shko poshtė

Super Gjėrat qė mund t’ua thonė vetėm shoqet

Mesazh nga Nora prej Mon Aug 08, 2011 8:44 amSecila femėr ka nevojė pėr shoqe tė ngushta. Ėshtė kėnaqėsi tė kesh nė jetė njė mashkull tė cilit mund t’i thoni gjithēka, por ekzistojnė tema tė cilat mund t’i kuptojė vetėm njė femėr tjetėr.
Pėrveē kėsaj, disa kritika, lėvdata dhe kėshilla, tingėllojnė krejtėsisht ndryshe kur ua thotė njė shoqe, sesa kur ato fjalė dalin nga goja e partnerit tuaj.

Dukesh trash me ato pantallona
Kėtė kritikė padyshim se nuk do ta pranonit edhe aq mirė po tė vinte nga i dashuri ose burri. Por kur shoqja ju thotė: “Mos i vesh kurrė mė ato pantallona”- do ta dėgjoni dhe do ta bėni pikėrisht atė. Shoqja do ta dijė t’i japė kah kėtij paralajmėrimi duke e qartėsuar se problemi nuk qėndron te trupi juaj, por te pantallonat e shėmtuara.

Mos ji aq e ndjeshme
Vetėm njė femėr tjetėr mund ta kuptojė lėkundjen hormonale qė shpesh sjell deri te lėndimi emocional dhe lotėt. Mikesha juaj do t’u tregojė mė sė miri pėr fazėn tė cilėn ‘e urrejnė tė gjithė’, e pėrmes sė cilės edhe ju kaloni brenda muajit.Nuk je nėnė e keqe
Ėshtė njė lehtėsim i madh kur e dini se edhe mikeshat tuaja mundohen me tė gjitha fuqitė qė tė jenė prindėr tė mirė dhe tė suksesshėm. Ndjenja e fajit largohet kur e kuptoni se ēdo e dyta femėr pėrjeton tė njėjtėn dilemė. Prandaj, shoqet tuaja janė aty pėr tė kuptuar turbulencat emocionale nė fillet tuaja tė tė qenit nėnė.

Haje atė tortė
Pavarėsisht nėse jeni nė dietė dhe numėroni ēdo ushqim, shoqja do tė dijė ta godasė momentin kur thjeshtė keni nevojė pėr ‘ēlirim’ nga numėrimi i kalorive. Ndėrsa nėse ua sjell njė ėmbėlsirė tė cilėn e dėshironi mė sė shumti, atėherė shoqėria juaj do tė zgjasė pėrgjithmonė.

Lėre atė qese me ēips
Njėkohėsisht, shoqja e mirė do t’u paralajmėrojė kur ėshtė koha qė tė hiqni dorė nga ēipsat. Nėse parteri juaj do tė tentonte t’ua largonte nga dora ushqimin tuaj tė preferuar, sipas tė gjitha gjasave do ta shikonit shtrembėr dhe nuk do tė vepronit si thotė ai, por shoqen do ta dėgjoni sepse e dini se ajo ua do tė mirėn.

Tė sjell drekėn
Ėshtė ndjenjė e kėndshme kur shoqet tė thonė ‘thirrėm nėse ke nevojė pėr diēka’, ndėrsa ėshtė edhe mė bukur kur vetė e kuptojnė situatėn nė tė cilėn keni nevojė pėr ndihmė. Qoftė nė lidhje me fėmijėt tuaj duke i dėrguar ata nė park dhe duke ju lėnė qė tė pėrgatiteni lirshėm pėr udhėtim, ose ju thėrrasin sepse e dinė se keni nevojė qė t’i qaheni dikujt. Mikeshat e mira nuk presin qė t’u thoni se keni nevojė pėr to, por dinė vetė ta njohin atė moment dhe t’u ndihmojnė pa kėrkuar ju.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi