Ushqimi dhe pushimi i pasdites pėr jetė tė gjatė

Shko poshtė

Super Ushqimi dhe pushimi i pasdites pėr jetė tė gjatė

Mesazh nga Nora prej Wed Aug 10, 2011 7:22 amHulumtimet e shkencėtarėve grekė sugjerojnė se ushqimi dhe pushimi i pasdites nė kombinim me predispozitat gjenetike, janė thelbėsorė pėr jetėgjatėsi.
Shkencėtarėt nga Universiteti i Athinės kanė analizuar shprehitė jetėsore tė 1.400 njerėzve nga njė ishull nė detin Egje.

Nė ishullin Ikaria, 1.1 pėr qind e banorėve janė mė tė vjetėr se 90 vjeē, ndėrsa nė pjesėn tjetėr tė Evropės vetėm 0.1 pėr qind e njerėzve e arrijnė kėtė moshė.

Rezultatet kanė treguar se personat qė kishin jetuar mė gjatė, kishin konsumuar ushqim shumė mė tė shėndetshėm, siē janė pemėt, perimet, peshku dhe vaji i ullirit. Krahas kėsaj, tek ata kishte mbetur edhe shprehia e vjetėr e pushimit tė pasdites.

Te kėta njerėz, rreziku nga shtypja e lartė e gjakut, diabeti dhe pėrqendrimi i lartė i kolesterolit, paraqitej nė moshė shumė mė tė vonshme sesa te njerėzit nė vendbanimet tjera nė Greqi.

Shkencėtarėt, kėtė e shpjegojnė edhe me ndikimin e faktorėve gjenetikė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi