Si tė evitohen problemet e tretjes

Shko poshtė

Super Si tė evitohen problemet e tretjes

Mesazh nga Nora prej Wed Aug 10, 2011 7:25 amHani shumė fibra

Fibrat, tė cilat shumica e njerėzve nuk i marrin nė sasi tė mjaftueshme, mund tė ndihmojnė tretjen dhe tė parandalojnė kapsllėkun. Pėr zorrė tė shėndetshme, ju duhet tė hani fibra tė ndryshme, siē ėshtė buka integrale, orizi integral, fruta dhe perime, fasule dhe tėrshėrė.

Disa njerėz konsiderojnė qė drithėrat kontribuojnė nė fryrje dhe sindromėn e zorrės sė irrituar. Nėse ndodh kjo, zėvendėsoni ato me fibrat nga frutat dhe perimet.Pini shumė lėngje, sidomos ujė

Lėngjet nxisin kalimin e mbetjeve tė ushqimit pėrmes sistemit tė tretjes dhe ndihmojnė nė zbutjen e jashtėqitjes. Fibrat veprojnė si njė shpuzė, thithin ujin dhe lėngjet.

Njė mėnyrė e mirė pėr t'u siguruar se jeni duke pirė lėngje tė mjaftueshme, ėshtė pirja e njė gote uji gjatė secilės shujtė. Shmangni pijet me kafeinė, sepse ato mund tė shkaktojnė djegie nė lukth.Pakėsoni marrjen e yndyrės

Ushqimet e yndyrshme, siē janė patatet e skuqura, hamburgerėt dhe ushqimi i fėrguar treten vėshtirė dhe mund tė shkaktojnė dhimbje dhe djegie nė lukth. Zvogėlimi i sasisė sė yndyrės lehtėson punėn e lukthit dhe parandalon pengesat. Pėrpiquni tė hani mė shumė mish dhe peshk dhe tė pini qumėsht gjysmė tė skremuar ose krejtėsisht tė skremuar.Kujdes me mėlmesa

Shumė njerėz pėlqejnė ushqimin me mėlmesa dhe kjo nuk e pengon sistemin e tyre tė tretjes. Ndėrsa, disave ushqimi me mėlmesa u bie rėndė nė lukth. Kjo nuk ka tė bėjė vetėm me ushqimin djegės, por edhe me ushqimet si hudhra dhe qepa.

Nėse ushqimi me mėlmesa ju shkakton djegie nė lukth, dhimbje barku apo diarre, atėherė keni kujdes ēka hani. Nėse tashmė jeni duke u ballafaquar me problemin e djegies sė lukthit ose sindromės sė zorrės sė irrituar, shmangni ushqimin e rėndė nė tėrėsi.Ruajuni nga ushqimet tė cilat nuk ju pėrshtaten

Disa njerėz mendojnė se disa ushqime tė caktuara shkaktojnė probleme. Ushqimi i tharėt, siē janė domatet, limonėt, portokajtė, sallatat dhe pijet e gazuara mund tė nxisin djegie nė lukth, gruri dhe qepa mund tė shkaktojnė sindromėn e zorrės sė irrituar, e nėse nuk mund tė tretni laktozėn konsumoni mė pak qumėsht dhe produkte tė qumėshtit, pėrfshirė edhe ajkėn, djathin, jogurtin dhe ēokollatėn.

Pėrpiquni tė rrini larg ushqimit dhe pijeve tė cilat nxisin problemet e tretjes. Njė nga mėnyrat qė tė kuptoni se cili ushqim shkakton probleme ėshtė mbajtja e njė ditari tė tė ushqyerit.Zgjidhni pijen e duhur

Pijet me kafeinė, siē janė kafja, ēaji dhe disa pije tė gazuara, mund tė rrisin thartirėn nė lukth, gjė qė ēon nė djegie tė lukthit. Pijet e gazuara nė pėrgjithėsi nxisin fryrje e cila gjithashtu mund tė ēojė nė djegie tė lukthit.

Pėr tė parandaluar problemet e tretjes zgjedhni pijet tė cilat nuk janė tė gazuara dhe nuk pėrmbajnė kafeinė, siē janė ēajet e bimėve, qumėshti dhe uji i thjeshtė. Nėse nuk mundeni pa kafe ose ēaj, kufizojeni marrjen e tyre nė njė ose dy filxhanė nė ditė.Bakteret e mira

Probiotikėt janė tė ashtuquajturat “bakteret e mira”, tė cilat gjithashtu nė mėnyrė natyrale paraqiten nė zorrė. Mund tė merrni probiotikė si shtesė (gjenden nė dyqanet me ushqim tė shėndetshėm) ose si jogurt, qė ėshtė burim natyral dhe i mirė. Duhet t’i merrni ēdo ditė, tė paktėn katėr javė pėr tė vėrejtur njė efekt pozitiv.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi