Vlerat e vėrteta tė fitnesit

Shko poshtė

Super Vlerat e vėrteta tė fitnesit

Mesazh nga Nora prej Wed Aug 10, 2011 7:26 amTė ushtruarit ēdo ditė nuk na ndihmon vetėm pėr njė fizik tė bukur dhe tė rregullt. Fitnesi ka provuar shkencėrisht se ka shumė mė tepėr vlera. Ai shėron duke na pėrmirėsuar ndjeshėm humorin, rrit kujtesėn, na bėn mė tė zgjuar, apo mė pak agresiv...E lumtur me pak vrap

Ideja se ushtrimi fizik mund tė na bėjė tė lumtur ėshtė pėr disa e papranueshme. Por pėrtej efekteve pozitive tė ajrit tė pastėr dhe peizazhit, studimet tregojnė se edhe nė rast se stėrvitja kryhet nė ambiente tė mbyllura, ėshtė nė gjendje tė na bėjė tė ndihemi mė tė kėnaqur, madje edhe ta largojmė tėrėsisht depresionin. Nė njė studim tė vitit tė shkuar, shkencėtarė nga universitete amerikane nxorėn nė pah se ushtrimi i rregullt trupor prek hipokampin, zona e trurit pėrgjegjėse pėr gjendjen e humorit. Disa pjesėmarrėsve tė njė studimi iu kėrkua tė ecnin me shpejtėsi pėr 30 minuta pėr njė periudhė dhjetėditore. Nė fund tė eksperimentit, studiuesit regjistruan ulje domethėnėse tė nivelit tė depresionit.

Fitnesi rrit inteligjencėn

Aktiviteti fizik shton fluksin e gjakut nė atė pjesė tė trurit qė ėshtė pėrgjegjėse pėr kujtesėn dhe mėsimin, duke ndihmuar prodhimin e qelizave tė reja. Ndėrkaq, nė njė tjetėr test ku u pėrfshinė 241 vetė, tė moshave nga 15 deri 71 vjeē, krahasoi aktivitetin fizik me rezultatet nė testet perceptuese. Kėrkuesit dokumentuan rezultatet mė tė mira mes njerėzve qė ishin fizikisht mė aktivė, sidomos nė grupet e moshave mė tė reja. Shumė studime tė tjera kanė arritur nė pėrfundimin se ushtrimi fizik ndihmon inteligjencėn te moshat shumė tė vogla.

Ul agresivitetin

Ėshtė vėrtetuar se ushtrimi fizik e ul agresivitetin, duke djegur energji. Fakti ėshtė qė ushtrimi e bėn trurin qė tė mos pushtohet fare nga agresiviteti. Zona parafrontale e kores sė trurit ėshtė ajo pjesė qė vendos nėse duhet tė bėjmė njė veprim agresive apo jo. Ulja e aktivitetit nė kėtė zonė, nga traumat apo nga funksioni jonormal, mund tė shkaktojė paaftėsinė pėr tė kontrolluar impulset agresive. Ushtrimi fizik shton aktivitetin nė kėtė zonė, duke ndihmuar tė menduarit me racionalizėm, i cili na bėn tė mendohemi mirė pėrpara se tė ndėrmarrim njė veprim tė dhunshėm.

Pėrmirėson kujtesėn

Kur ushtrohemi vėmė nė pėrdorim qeliza nervore, tė cilat ndihmojnė nė krijimin e asaj qė nė shkencė pėrcaktohet si "rritėsi i pjellorisė sė trurit". Ushtrimi fizik ndihmon nė shtimin e fluksit tė gjakut tek ato pjesė tė trurit qė janė pėrgjegjėse pėr kujtesėn, duke pėrmirėsuar funksionet e saj. Sipas studiuesve tė ndryshėm ushtrimi fizik ndihmon mė shumė nga gjithēka tjetėr njohim deri mė sot pėr tė pėrmirėsuar kujtesėn.

Lamtumirė duhanit

Duhanpirėsit qė dėshirojnė tė heqin dorė kanė mundėsi tė shėrohen nga ky ves nėse dinė se fitnesi ėshtė ēelėsi pėr ēlirimin nga kjo varėsi. Por, disa shkencėtarė britanikė thonė se edhe vetėm pesė minuta ecje e shpejtė mund tė lehtėsojė simptomat e varėsisė ndaj nikotinės. Nė disa teste, shkencėtarėt u kėrkuan pjesėmarrėsve tė klasifikonin nevojėn pėr cigare pas llojeve tė ndryshme tė ushtrime

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi