Hani ēokollatė dhe humbnin peshė!

Shko poshtė

Super Hani ēokollatė dhe humbnin peshė!

Mesazh nga Nora prej Thu Aug 11, 2011 7:58 amE konsiderojnė si ‘kėnaqėsi tė gabuar’, mirėpo ēokollata ndihmon nė humbjen e peshės dhe pėrmirėson shėndetin, thonė ekspertėt pranė Universitetit Victoria nė Australi.
Ata e kanė publikuar librin “Dieta me ēokollatė: Si ta hani ēokollatėn dhe tė ndjeheni mirė”, nė mėnyrė qė tė shuajnė njėherė e pėrgjithmonė mitet e gabuara rreth ēokollatės.

“Kemi dashur t’u tregojmė atyre qė nuk mund t’i shmangen asaj qė nuk duhet tė ndjehen fajtorė derisa e hanė”, ka thėnė njėri nga autorėt.

Mirėpo, pėr humbje tė peshės dhe disponim tė mirė nuk mjafton konsumimi i ēfarėdolloj ēokollate. Ajo duhet tė jetė kualitative, ēokollatė e zezė- sa mė zezė aq mė e mirė. Kuptohet, duhet ta konsumoni nė sasi tė kufizuar!

“Zgjidhni ēokollatėn e cila pėrmban 75 ose 85 pėr qind kakao. Ēokollata e zezė kualitative pėrmban antioksidues, tė cilėt e shpejtojnė djegien e yndyrave dhe zvogėlojnė apetitin”, shtojnė autorėt.

Sipas tyre, ēokollata e zezė kualitative pėrmban dyfish mė shumė antioksidues sesa vera. Kakao, pėrbėrėsi kryesor i ēokollatės, ėshtė i pasur me teobromin, qė rrit stimulimin muskulor dhe energjinė, zgjeron enėt e gjakut dhe ul shtypjen e gjakut.

Kakao, po ashtu, zvogėlon nivelin e kolesterolit nė gjak, ngadalėson goditjen nė tru dhe zvogėlon rrezikun pėr sėmundje kardiovaskulare. Ndėrsa substancat kimike tė pranishme nė tė, i ndihmojnė organizmit pėr disponim tė mirė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi