Dietė efikase pėr vetėm tri ditė

Shko poshtė

Super Dietė efikase pėr vetėm tri ditė

Mesazh nga Nora prej Thu Aug 11, 2011 8:12 amDisa herė kemi shkruar pėr mėnyrat e thjeshta pėr dobėsim tė kilogramėve me ndihmėn e ushqimit tė balancuar dhe aktiviteti fizik tė rritur.
Por, pėr kėtė mėnyrė tė ushqimit ju nevojitet ndryshim i plotė i disa shprehive tė zakonshme, shumė femra vendosin pėr mėnyrėn mė tė shpejtė tė dobėsimit tė kilogramėve, me dieta. Nėse pėrfshiheni nė grupin e dytė, dieta pėr tri ditė ėshtė e krijuar pėr ju.
Dieta tri ditore ėshtė krijuar nga menyja me kalori tė ulėt, e pasur me sasi tė madhe tė jogurtit, qė ėshtė baza e dietės. Pikėrisht pėr kėtė, me zbatimin e tyre, pėrveē se do tė arrini t’i pakėsoni kilogramėt, do ta ndihmoni organizmit gjatė detoksinimit.
Dita e parė:
- Mėngjesi
Pjatė me drithėra apo kornfleks me jogurt.
- Dreka
Pėrgatitni perime tė ziera nė kombinim me oriz tė zier, tė pėrgatitura me vaj ulliri dhe pak kripė dhe piper. Pas drekės vijon deserti, kos frutash me pak yndyrė.
- Darka
Prisni njė karrot, njė mollė dhe 50 gramė proshutė dhe sė bashku nė vaj ulliri. Pasi qė tė ftohet pak, lyeni me kos frutash dhe ja – darka ėshtė gati!
Dita e dytė:
- Mėngjesi
Pritni njė kastravec tė freskėt dhe lyeni me jogurt.
- Dreka
Mė nė fund njė ngrėnie mė e fortė. Pritni mish, shtoni pak kripė, piper, kėrpudha tė freskėta, domate dhe piper dhe e gjithė kėtė fėrgone nė tavė me vajė ulliri. Pas fėrgimit, lėne pak anash tė ftohet, pastaj lyeni me jogurt.
- Darka
Ėmbėlisrė dhe me fruta. Ndonjė frutė sezoni prijeni nė pjesė tė imėta dhe shtoni dy gota jogurt. Tė njėjtėn mund ta zėvendėsoni edhe me jogurt me kalori tė ulėt tė frutave, qė do ta blini nė ēdo dyqan.
Dita e tretė:
- Mėngjesi
Merrni djathė tė pakripur dhe njė mollė. Prijeni nė katrorė, shtoni pak kanellė dhe lyejeni me jogurt.
- Dreka
Dita e tretė ėshtė peshk. Ėshtė e lejueshme njė copė peshk nė kombinim me sallatė prej kastraveci tė lyer me jogurt.
- Darka
Dieta pėrfundon me makarona.
Zieni njėqind gram makarona dhe nė tė shtoni njė spec tė prerė dhe njė vezė tė zierė. Tė gjithė pėrmbajtjen lyejeni me jogurt.
Meqė bėhet fjalė pėr dietė tė shpejtė, mbėshtetuni deri te kohėzgjatja e saj qė tė mos ketė pasoja tė padėshiruara nė lidhje me shėndetin. Mbani dietėn vetėm tri ditė, dhe pėr rezultate mė tė mira mbani ritėm tė ngjashėm tė ushqimit edhe pas ndalimit tė dietės. Kaloritė rritini ngadalė qė mos tė ndodhė mbingarkim i organizmit dhe tė mos kthehen menjėherė kilogramėt, madje edhe mė shpejtė sesa largimi i tyre._________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi