Kinė: Aeroplanbartėsi i parė kinez nė det, reagoi SHBA

Shko poshtė

Super Kinė: Aeroplanbartėsi i parė kinez nė det, reagoi SHBA

Mesazh nga D3M1 prej Thu Aug 11, 2011 9:54 pm


Kina ka shpallur se aeroplanbartėsi i saj i parė i ka filluar testet e para nė det.

Agjencia shtetėrore, Ksinhua, raportoi se aeroplanbartėsi, me gjatėsi 300 metra, ishte larguar nga porti Dalian, nė provincėn veri-indore Liaoning, dje herėt nė mėngjes.

Ky bartės ėshtė pėrshkruar si i vjetėr, i prodhimit sovjetik i papėrfunduar, qė Kina e kishte blerė nga Ukraina, para mė tepėr se njė dekade dhe kishte punuar pėr finalizimin e tij, njofton Rel.

Nė Washington, zėdhėnėsja e Departamentit amerikan tė shtetit, Viktoria Nuland, tha se “ne do tė mirėpresim ēfarėdo shpjegimi qė Kina do tė dėshironte ta jepte pėr nevojėn pėr kėtė lloj tė pajisjes”.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi