Obama shtroi Iftar dhe i pėrkujtoi viktimat e 11 shtatorit

Shko poshtė

Super Obama shtroi Iftar dhe i pėrkujtoi viktimat e 11 shtatorit

Mesazh nga D3M1 prej Thu Aug 11, 2011 9:54 pm


Presidenti amerikan, Barack Obama, ka shtruar darkėn e Iftarit, me rastin e muajit tė Shenjtė tė Ramazanit, nė Shtėpinė e Bardhė, ku ishin tė ftuar diplomatė, zyrtarė tė administratės dhe ligjvėnės amerikanė.

Gjatė kėsaj darke, Obama ėshtė njohur me tė mbijetuarit myslimanė tė sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001, nė tė cilat operativistėt e al-Qaedes, i rrėmbyen aeroplanėt pėr t’i sulmuar caqet nė New York dhe Washington.

Duke pasur parasysh se 10 vjetori i kėtyre sulmeve po afrohet, presidenti Obama, tha se tash ėshtė kohė e mirė pėr t’i pėrkujtuar njerėzit me prejardhje tė ndryshme, qė ishin nė mesin e 3 mijė tė vrarėve nė sulme, pėrfshirė edhe amerikanėt myslimanė, raportojnė mediat.

“Pėr njė muaj, ne do ta shėnojmė 10 vjetorin e kėtyre sulmeve tė tmerrshme, qė sollėn aq shumė dhembje nė zemrat tona. Do tė jetė kohė pėr t’i nderuar ata qė ne i humbėm, familjet qė vazhdojnė trashėgiminė e tyre, heronjtė qė shpejtuan tė ndihmojnė atė ditė dhe tė gjithė ata qė shėrbyen pėr tė na mbajtur tė sigurt gjatė kėsaj dekade tė vėshtirė. Sonte, ia vlen tė pėrkujtojmė se ata amerikanė ishin tė shumė religjioneve dhe prejardhjeve, pėrfshirė myslimanėt amerikanė, krenar dhe patriotė”, tha Barack Obama.

Obama, ēdo vit ka shtruar Iftar, prej se u bė presidenti i Shteteve tė Bashkuara. Paraardhėsi i tij, George Bush, poashtu, shtronte darka Iftari, pėr ēdo vit, gjatė presidencės sė tij.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi