ėndrimi nė tavolinė tėrė ditėn dėmton shėndetin sikurse pirja e duhanit

Shko poshtė

Super ėndrimi nė tavolinė tėrė ditėn dėmton shėndetin sikurse pirja e duhanit

Mesazh nga Nora prej Sun Aug 14, 2011 7:40 amMiliona njerėz tė cilėt qėndrojnė pranė tavolinės gjatė tėrė ditės dhe kur tė kthehen nė shtėpi, shtrihen, rrezikojnė shėndetin e tyre 'fshehtas', sikurse edhe pirja e duhanit apo rrezatimi i tepruar nė diell!
Duke ndenjur ulur pėr orė tė tėra, mund tė rriten gjasat pėr sėmundjen e zemrės, pėr zhvillimin e diabetit tė tipit 2 dhe pėr dhjamosjen e trupit, - thotė profesori Mark Hamilton nga Universiteti i Missourit.
Problem shqetėsues pėr tė ardhmen ėshtė se numri i njerėzve qė rrinė ulur gjatė, ėshtė nė rritje. Ky mosaktivitet ka efekt domethėnės dhe barazohet me pirjen e duhanit. Ai shton se as dy orė ushtrime nuk mund t'i kompensojnė 22 orėt e kaluara ulur. Prandaj, duhet shfrytėzuar ēdo kohė e lirė pėr lėvizje!
Profesori Dejvid Dunstan kėshillon: 'Pėr shembull, njerėzit tė cilėt ndėrpresin kohėn e uljes dhe shkojnė ta takojnė kolegun, ėshtė mė mirė sesa t'i dėrgojnė e-mail njėri-tjetrit! Me kėtė lėvizje zvogėlohet rreziku i shfaqjes sė diabetit'.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi