Vajza qė fle dy muaj pa ndėrprerje

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Vajza qė fle dy muaj pa ndėrprerje

Mesazh nga Nora prej Mon Aug 15, 2011 4:47 pmStudentja Lily Clarke mund tė konsiderohet si Bukuroshja e Fjetur, pasi ajo dremitė deri nė dy muaj pa ndėrprerje.

Lily 21-vjeēare vuan nga njė sindrom i rrallė, i cili quhet sindromi i Kleine-Levin. Ajo ka fjetur gjatė gjithė periudhės tė provimeve tė fakultetit, Krishtlindjeve dhe Vitit tė Ri.
Ajo madje nuk ka mundur as tė realizojė festėn e ditėlindjes sė saj tė 18-tė, tė cilėt e kishte planifikuar aq mirė, pasi ra nė gjumė tė thellė disa ditė pėrpara saj!

Mamaja e saj Adele, 47-vjeēare, kujton se kjo situatė i ėshtė shfaqur pėr herė tė parė nė vitin 2007, kur ato kishin shkuar tė drekonin pas njė dite tė lodhshme skiimi.
“Pėrpara se tė mbėrrinte ushqimi nė tavolinė atė e zuri gjumi nė tavolinė. Ishte e pamundur qė ta zgjonim dhe na u desh qė ta ngrenim peshė pėr ta larguar nga restoranti”, kujton mamaja e saj.

Nė eksperiencėn e parė tė kėtij sindromi, Lily fjeti pėr 23 orė dhe u zgjua nė shtėpinė e prindėrve tė saj nė Haslemere tė Surrey, tamam nė vaktin e drekės.
Tashmė ajo flen deri 2 muaj pa ndėrprerje ēdo 7 muaj. Fatkeqėsisht ajo ėshtė duke humbur shumė ngjarje qė i rrethojnė familjarėt e saj dhe vetė atė.

Ky sindrom nuk ka kurė por mjekėt thonė se prek vetėm tė rinjtė; kėshtu qė shpresa e Lilyt pėr tė shpėtuar nga kjo pėrgjumje e gjatė ėshtė qė tė presė deri sa tė rritet.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi