Proteina stimuluese e kancerit JAK, arma pr eleminimin e tij

Shko posht

Super Proteina stimuluese e kancerit JAK, arma pr eleminimin e tij

Mesazh nga D3M1 prej Tue Aug 16, 2011 9:34 am


Nj hap i madh sht hedhur prpara n shkenc sa i prket neutralizimit t kancerit. Pas nj sr eksperimentesh, shkenctart e Qndrs Krkimore t Kancerit n Britani kan zbuluar proteinn q ndihmon prhapjen e tumorit.

Bhet fjal pr nj protein t quajtur JAK, e cila ndihmon qelizat kancerogjene q t prhapen n trup. Kjo lloj proteine i fuqizon kto qeliza njsoj si muskujt dhe mundson prhapjen e tumorit, proces ky q n gjuhn mjeksore njihet si metastaz.

N 90 % t rasteve, nse procesi i metastazs ka ndodhur, kjo do t thot vdekje e sigurt. Nse shkenctart arrijn q prmes neutrlizimit t ksaj proteine, t frenojn prhapjen e kancerit, kjo do t ishte arritja m e madhe e ktij shekulli.

_________________

Mos e merrni pr dobsi heshtjen time, se nse foli nuk do t mund ta prballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e antarit

Mbrapsht n krye Shko posht

Mbrapsht n krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi