Kosovari qė vrau dy gra nė Zvicėr

Shko poshtė

Super Kosovari qė vrau dy gra nė Zvicėr

Mesazh nga GentleMan prej Wed Aug 17, 2011 8:34 am

Shani. S 59 vjeē, ėshtė identiteti i shqiptarit nga Kosova qė
vrau bashkėshorten e tij Sadete.Sh, dje nė Pfaffikon tė Zvicrės, shkruan
gazeta zvicerane Blick.
Kjo gazetė ka publikuar njė storje
mbi familjen dhe tragjedinė qė pėsoi, duke u bazuar mbi rrėfimin e njė
familjari tė saj, transmeton INA.

Ēifti bashkėshortor qė me vite tė tėra po jetonte nė Zvicėr kishin
pesė vajza dhe njė djalė. Dhe pikėrisht ishin vajzat e tij dhe sjellet e
tyre qė filluan ta shqetėsonin kryefamiljarin Shani.S, i cili ishte njė
besimtarė i devotshėm mysliman.

Shqiprim Badalli, nipi i Sadetes sė vrarė ka theksuar pėr Blick se
vrasėsi Shani.S akuzonte dhe ushtronte dhunė ndaj gruas sė tij, pėr
shkak tė sjelljes sė vajzave tė tij.

“Vetėm dy nga vajzat mbanin traditėn myslimane, ndėrsa Shaniu
mendonte se vajzat e tjera ishin turpi i familjes sė tij. Ai pėr vite me
radhė po e torturonte gruan e tij dhe sė fundi e kishte prerė nė trup
me gėrshėrė. Por, e sjellur nė kėtė situatė, Sadetja vendosi ta braktisė
bashkėshortin dhe tė kėrkojė divorcin dhe kėtė e bėri”, theksoi
Shqipėrimi.

Autoritetet policore dhe sociale nė Zurich i kishin ndaluar Shaniut
qė t’i afrohej familjes sė tij dhe se ai njė kohė tė gjatė kishte
qėndruar nė Kosovė. Por, kėrcėnimi i tij kishte vijuar se nėse do ta
braktiste bashkėshortja, ai do ta vriste atė, shkruan gazeta Blick.

Disa ditė mė parė, bashkėshortja Sadete.S me ndihmėn e punėtores
sociale Daniela.H, 48 vjeē , viktima e dytė e vrarė, kishte arritur ta
realizojė divorcin, i cili nuk i ka zgjatur shumė orė.

Kėshtu qė, me tė mėsuar lajmin, Shani.S kthehet nė Zvicėr dhe dje
pasi qė ka e pėrcjellė bashkėshorten e tij, i ka shkrepur armėn nė kokė,
duke e lėnė tė vdekur nė afėrsi tė njė hekurudhe nė Pfaffikon,
transmeton agjencia INA.

Pas vrasjes sė saj, ai ka shkuar nė Qendrėn sociale komunale ku ka
shkrepur armėn edhe ndaj punonjėses Daniela.H, e cila ishte vėnė nė
shėnjestėr nga vrasėsi, pėr shkak tė vendimit tė saj pėr tė ndihmuar
divorcin dhe largimin e tij nga familja.

Shani.S, deri para do kohe njihej njė punėtor i mirė nė mesin e
zviceranėve. Ai ishte njė besimtarė i denjė mysliman, duke u falur
rregullisht nė xhaminė e kėtij qyteti. Por, shqetėsimet ndaj familjes sė
tij dhe kėrkesat e tij pėr tė imponuar njė jetė mė tradicionale, kanė
qenė tė kota.

Ai sė fundi i kishte kėrkuar gruas sė tij qė vajzat tė mos punonin,
por tė rrinin nė shtėpi. kėrkesat e tij nuk ishin realizuar dhe hasnin
nė rezistencė, ashtu qė Shani.S, nė disa raste ishte denoncuar nga
familja dhe fqinjėt pėr ushtrim tė dhunės ndaj bashkėshortes dhe vajzave
tė tij

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kosovari qė vrau dy gra nė Zvicėr

Mesazh nga GentleMan prej Wed Aug 17, 2011 8:41 am

turp i madh qka ka bo ky shqiptar... turp me ardh hajt gruan por ka vrar zvicrranen pa asnje lloj faj ajo duke i mbrojt drejtat e njeriut ky naconalist vret 2 shpirta te pa fajshem.. gjynah gjynah i madh qka ndodh ne shqiptari

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kosovari qė vrau dy gra nė Zvicėr

Mesazh nga Gonna prej Thu Aug 18, 2011 9:27 am

shumm keq :S

_________________
avatar
Gonna
Moderator/e
Besa-Bess
Moderator/eBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 6605
Mosha : 31
Viti: : 27/10/1986
Vendbanimi: : Prishtina
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 22/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Super Re: Kosovari qė vrau dy gra nė Zvicėr

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi