Stop emetimit tė gazrave ose jashtėtokėsorėt mund ta sulmojnė Tokėn

Shko poshtė

Super Stop emetimit tė gazrave ose jashtėtokėsorėt mund ta sulmojnė Tokėn

Mesazh nga D3M1 prej Sat Aug 20, 2011 5:58 pm


Jashtėtokėsorėt mund ta sulmojnė tokėn nėse nuk e reduktojmė emetimin e dyoksidit tė karbonit nė Tokė, thonė shkencėtarėt. Sipas
njė raporti tė ri, rritja e emetimit tė gazrave serė mund tė shtyjė
jashtėtokėsorėt tė ndihen tė rrezikuar, duke i detyruar ata tė na
sulmojnė pėr tė mbrojtur planetėt e tyre, shkruan “Metro”.

Shkencėtarėt nga NASA dhe Universiteti Shtetėror i Pennsylvanias
besojnė se nė njė distancė tė gjatė, ndryshimi i temperaturave nė Tokė
mund tė perceptohet si kėrcėnim serioz nga njė civilizim tjetėr. Nė
raportin me titull “A mund tė pėrfitojė ose humbasė njerėzimi nga
kontakti me jashtėtokėsorėt?”, Shawn Dogmagal-Goldman nga Divizioni
Planetar i NASA-s dhe kolegėt e tij pėrpiluan njė listė me pasojat qė
mund tė pėrballemi nėse jashtėtokėsorėt vendosin tė aterrojnė nė
planetin tonė.

Ata thonė se kjo do t’i ndihmojė njerėzimit “pėr tu pėrgatitur me
kontaktin faktik”, ndėrsa kanė ndarė kontaktet e alienove nė tri
kategori tė ndryshme: pėrfituese, neutrale dhe tė dėmshme.

Nė skenarin mė tė mirė tė raportit, ata mendojnė se do tė jenė nė
gjendje tė shkėmbejnė informacione me ta me qėllim tė tejkalimit tė
varfėrisė, urisė dhe sėmundjeve. Sidoqoftė, njė skenar i kundėrt me kėtė
do tė ishte ai si nė filmin “Independence Day”, ku parashikohet
shkatėrrimi i botės.

“Kėta skenarė na japin arsye tė kufizojmė rritjen tonė dhe tė
reduktojmė ndikimin tonė nė ekosistemin global. Do tė ishte shumė e
rėndėsishme pėr ne tė kufizojmė emetimin e gazrave serė, pasi kompozimi
atmosferik mund tė observohet edhe nga planetėt tjerė”, thonė
hulumtuesit.

_________________

Mos e merrni pėr dobėsi heshtjen time, se nėse foli nuk do tė mund ta pėrballoni!
avatar
D3M1
Administrator/e
Administrator/e

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 20774
Mosha : 29
Viti: : 29/01/1989
Vendbanimi: : Drenice
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 30/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi