Molla dhe vlerat e saj

Shko poshtė

Super Molla dhe vlerat e saj

Mesazh nga Nora prej Mon Aug 22, 2011 1:03 pmMolla ėshtė njė nga frutat qė ka njė pafundėsi vlerash qė kurojnė dhe na bėjnė mirė pėr shėndetin. Duke filluar qė me farat e saj tė cilat pėrmbajnė albuminė dhe yndyrė. Molla si frut ka veti freskuese, qetėsuese dhe zbutėse.

Thonė se lėkura e mollės ka njė pėrqindje tė mirė tė substancave tė nevojshme. Vitamina tė tilla si B1, C, E, P, B2 dhe PP tė cilat ndodhen pikėrisht nėn lėkurė. Ndaj nėse do tė konsumonit mollė, e cila rekomandohet tė paktėn njė nė ditė, ėshtė mė mirė tė jetė me lėkurė.

Njė mollė e ngrėnė nė mėngjes ndikon mirė nė pastrimin e dhėmbėve duke i fortėsuar ato dhe duke i bėrė mė tė shėndetshėm. Gjithashtu molla mund tė pėrdoret edhe pėr maska tė ndryshme tė fytyrės, duke na e bėrė atė mė tė butė e tė lėmuar. Por mėnyra mė mirė ėshtė ta marrim ēdo ditė si nė mėngjes ashtu dhe nė darkė. Ēdo lloj molle ka vlera tė caktuara, ndėrsa ajo jeshile ka mė tepėr vitamina tė cilat janė tė pėrqendruara jo vetėm nė pjesėn e tulit por dhe nėn lėkurė qė gjenden me shumicė.

Pėr t′u dobėsuar shpejt ndonjėherė nuk keni pse mbani dieta tė mundimshme. Mjafton tė konsumoni tre ose katėr mollė nė ditė edhe duke ngrėnė normalisht. Do tė shikoni qė kilet do tė humbasin shpejt. Por nėse konsumoni njė kokėrr mollė qė nė mėngjes, esėll, efekti i dobėsimit do tė jetė mė i shpejtė. Molla ka njė efekt tė lartė tretjeje ndaj sugjerohet nga dietologėt nė ēdo lloj diete.

Lėngu i mollės i pėrzier me mjaltė dhe ujė tė nxehtė pihet si mjet qetėsues kundėr pagjumėsisė. Nėse vuani nga dhembja e kokės nė ballė, vendosni fasha tė lagura me uthull molle dhe ujė duke e shoqėruar edhe me pak mjaltė. Por ky ėshtė njė rit qė duhet bėrė ēdo darkė nė mėnyrė qė tė japė rezultatin e duhur.

Ēaji qė pėrgatitet nga copat e prera tė mollės pihet kundėr ftohjeve tė ndryshme, lehtėson etjen, forcon nervat, mushkėritė dhe zemrėn. Gjithashtu, ky ēaj ėshtė njė mjet i mrekullueshėm pėr rregullimin e tretjes. Ky lloj ēaji mund tė pihet nė ēdo stinė jo vetėm nė dimėr. Meqė molla ėshtė njė frutė qė gjendet lehtė edhe nė ditėt e tjera tė vitit, e sidomos nė shtator, mund tė gjenden lloje tė ndryshme tė tyre.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi