Patatet e fėrguara mund t’i hani teksa jeni nė dietė

Shko poshtė

Super Patatet e fėrguara mund t’i hani teksa jeni nė dietė

Mesazh nga Nora prej Mon Aug 22, 2011 1:06 pmShpesh jeni pyetur ndėrsa keni qenė nė dietė, nėse do tė ishte problem po tė hanit ca patate tė fėrguara, gjegjėsisht ‘pomfrit’. Nga tash nuk duhet t’ju shqetėsojė kjo ēėshtje, sepse studimet e reja tregojnė se mund ta bėni kėtė.
Njė studim i realizuar nga Universiteti i Kalifornisė ka treguar se edhe patatet e fėrguara janė pjesė pėrbėrėse e dietės. Nė fakt, shkencėtarėt kanė caktuar njė meny pėr 86 persona me mbipeshė, tė cilėt e kanė ndjekur pėr tre muaj.

Karakteristikė e kėsaj menyje ka qenė pėrmbajtja e patateve- nga pesė deri nė shtatė porcione nė javė.

Pas tre muajsh, tė gjithė pjesėmarrėsit nė kėtė program ushqyes kishin humbur kilogramė. Mirėpo, duhet ta dini se gjithēka varet nga ajo se si ėshtė i pėrgatitur ‘pomfriti’ dhe sa hani.

“Temperatura ideale pėr fėrgimin e patateve ėshtė nė mes tė 170 dhe 180 gradė Celsius”, kėshillojnė nutricionistėt.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi