Shtėpia nga shishet e plastikės (Video)

Shko poshtė

Super Shtėpia nga shishet e plastikės (Video)

Mesazh nga Nora prej Fri Aug 26, 2011 9:31 amNė Nigeri ndėrtojnė shtėpi prej shisheve tė plastikės – parimi ėshtė i thjeshtė dhe i efektshėm: shishet e zbrazėta mbushen me rėrė dhe flashka druri, vendosen njėra mbi tjetrėn dhe pastaj e krijojnė murin me beton. Konstruktimi forcohet me armaturė ose penj najloni.
Mjeshtri Andreas Fruze duke ndėrtuar shtėpi tė tilla dėshiron ta mbrojė ambientin dhe tė ofrojė perspektivė pėr njerėzit tė cilėt jetojnė nė varfėri. Andreas Fruze pėr kėtė arsye para dhjetė viteve themeloi firmėn ECO-TEC nė shtetin e Amerikės Qendrore tė Hondurasit. Firma prej asaj kohe ka ndėrtuar mė shumė se 50 shtėpi tė tilla nė mbarė botėn.

Kėto objekte i kanė mbijetuar edhe tėrmetit prej 7.3 shkallėsh Rihter.

Njerėzit nuk mund ta besojnė se projekte tė tilla mund tė funksionojnė. Megjithatė Fruze vazhdon projektin e tij. Ai sapo ka ndėrtuar njė cisternė pėr ujė nė Ugandė. Sė bashku me shoqatėn pėr zhvillimin e energjisė sė ripėrtėrishme (DARE) filloi njė projekt tė ri nė Nigeri.

Nė Kadun ėshtė ndėrtuar shtėpia e parė prej shisheve tė plastikės nė Afrikė. Shishet pėr ndėrtim Fruze i merr nga hotelet, restorantet, ambasadat dhe shtėpitė e zakonshme, shkruan “Deutsche Welle”. Shtėpi tė tilla nuk ndotin ambientin, energjia pėrfitohet me ndihmėn e energjisė diellore, ndėrsa shtėpitė do tė pajisen edhe me sistem tė kanalizimit dhe sistem pėr pėrpunimin e ujit tė pijshėm.


_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 26
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi