Grekėt dhe italianėt, ndėr njerėzit mė tė lumtur nė Europė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Grekėt dhe italianėt, ndėr njerėzit mė tė lumtur nė Europė

Mesazh nga Nora prej Sat Aug 27, 2011 11:07 am
Greqia e Italia janė nė njė krizė tė thellė financiare, por, pavarėsisht kėtij fakti, duket se banorėt e tyre janė tė lumtur. Tė paktėn kėshtu bėn me dije njė studim i Foundation for Future Studies, pėr vendet mė tė lumtura nė Europė.

Ēuditėrisht, nė kėtė renditje, Greqia dhe Italia ndodhen respektivisht nė vendin e dytė dhe tė tretė, me 80% dhe 79% tė popullsisė qė janė tė lumtur.

Vendin e parė tė kėtij studimi, qė ka pėrfshirė 13 vende europiane, ku janė pyetur 15 mijė persona, e mban Danimarka, me 97% tė popullsisė sė lumtur.

Nė tre vendet e fundit ndodhen Polonia, Gjermania dhe Rusia. Ėshtė e ēudtishme nė fakt, qė, edhe pse vendi mė i fuqishėm ekonomikisht nė Europė, gjermanėt nuk janė njė popull i lumtur. Ndoshta natyra e mėrzitshme e tyre ndikon nė kėtė gjė.

_________________
Nuk dua fame, pushtet apo pasuri... Thjesht dua sinqeritet, respekt & dashuri... !!
avatar
Nora
Co-Admin
Besa-Bess
Co-AdminBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 9717
Mosha : 25
Viti: : 18/01/1992
Vendbanimi: : Gjakovė
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 10/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi