Shqipėria, mė nė fund njė vend urban

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super Shqipėria, mė nė fund njė vend urban

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Aug 30, 2011 11:51 amNė njė ditė tė panjohur, diku nė vitin 2011, Shqipėria mund tė ketė kaluar nga statusi i njė vendi me popullatė me mazhorancė rurale, nė njė vend me popullatė me mazhorancė urbane.

Sė paku, nė rast se projeksionet e popullatės tė Institutit tė Statistikave janė tė sakta. Nė 1 janar 2010, sipas tė dhėnave tė INSTAT-it, Shqipėria kishte 3.2 milionė banorė, nga tė cilėt 1.6 milionė jetonin nė fshat dhe 1.59 milionė jetonin nė qytet.

Duke qenė se migrimi nga fshati nė qytet si dhe emigrimi jashtė vendit ka vijuar, ka arsye tė besohet se aktualisht Shqipėria ėshtė njė vend urban.

Por pėr tė pasur fakte tė pakundėrshtueshme duhet pritur regjistrimi i pėrgjithshėm i popullatės dhe banesave, qė do tė zhvillohet nė tetor.

Njė ditė e shėnuar nė historinė e vendeve tė zhvilluara, kjo ėshtė dita kur mė shumė se 50 pėr qind e popullatės jeton zyrtarisht nė qytet dhe popullata qė jeton me aktivitet bujqėsor ėshtė nė minorancė.

Kjo do tė thotė se sektori jobujqėsor i ekonomisė; industria, ndėrtimi e shėrbimet janė zhvilluar mjaftueshėm sa ky vend tė futet nė listėn e vendeve moderne.

Shqipėria ėshtė vendi i fundit nė kontinentin europian qė arrin njė normė urbanizimi mbi 50 pėr qind, absolutisht i fundit, me pėrjashtim tė Bosnjės dhe Hercegovinės.

Qė nė ēastin qė Holanda, kombi i parė modern, realizoi urbanizim nė masėn 50 pėr qind nė shekullin e 17-tė, tė gjithė popujt e tjerė tė kontinentit e pasuan.

Anglia u bė vend urban nė vitin 1776, e mė pas Gjermania e Italia. Vendet e Europės nordike kaluan nė statusin e vendit urban nė fillim tė shekullit tė 20-tė. Vendet e Europės Lindore e kaluan nė kohėn e komunizmit.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi