Yoshihiko Noda kryeministri i ri i Japonisė

Shko poshtė

Super Yoshihiko Noda kryeministri i ri i Japonisė

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Aug 30, 2011 11:52 am
Parlamenti japonez ka mbėshtetur Yoshihiko Noda si kryeministrin e gjashtė tė vendit nė pesė vitet e fundit.

Votimi erdhi pasi 54-vjecar, ish-ministėr i Financave, siguroi lidershipin e Partisė Demokratike nė zgjedhjet e sė hėnės.

Ish-kryeministri Naoto Kan, i kritikuar pėr menaxhimin e situatės pas tėrmetit dhe tsunamit tė 11 marsit, dha dorėheqjen bashkė me mbėshtetėsit nė kabinetin e tij.

Korrespondentėt e mediave ndėrkombėtare deklarojnė se kryeministri i ri do tė ketė njė axhendė tė rėnduar, me pėrpjekjet pėr tė bashkuar partinė e pėrcarė.

Zona tė shumta tė Japonisė duhet tė rindėrtohen pas tėrmetit dhe tsunamit tė 11 marsit, ndėrkohė qė kriza e shkaktuar nga centrali bėrthamor i Fukushimės duhet ende tė zgjidhet.

Pėrvec kėtyre, zotit Noda, njė ekonomist konservator, do t’i duhet tė zgjidhė stanjacionin e ekonomisė japoneze.

Mė parė ai ka deklaruar se mbėshtet rritjen e fondeve pėrmes rritjes sė taksave, pėrfshirė dyfishimin e taksave tė shitjes pėr tė shkurtuar borxhin.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi