SHBA, 40 tė vrarė nga uragani “Irene”

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Super SHBA, 40 tė vrarė nga uragani “Irene”

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Aug 30, 2011 11:53 amUragani “Irene” ka vrarė 40 persona nė Shtetet e Bashkuara dhe autoritetet paralajmėrojnė se pėrmbytjet mund tė vazhdojnė edhe pėr tre ditė nė shtetet veriore.

Mbi pesė milionė banorė kanė mbetur pa energji elektrike, ndėrkohė qė Vermonti po rekuperohet nga pėrmbytjet mė tė kėqija nė dekada.

Federata Amerikane e Konsumatorėve ka vlerėsuar se dėmet ekonomike tė shkaktuara nga uragani arrijnė nė 7 miliardė dollarė.

Pėrvec dėmeve tė shkaktuara nė brigjet lindore, nga Karolina e Veriut nė Vermont, stuhia ka shkatėrruar shtėpi dhe ka lėnė nė “black out” rreth 3 milionė banorė nė Nju Jork, Nju Xhersi dhe Konektikat.

Sekretarja e Sigurisė sė Brendshme, Janet Napolitano dhe sekretari pėr Agrikulturėn, Tom Vilsack do tė vizitojnė sot Karolinėn e Veriut dhe Virxhinian pėr tė bėrė vlerėsimin e dėmeve.

Aktualisht “Irene” ka kaluar nė Kanada, ku ka goditur fillimisht provincat detare dhe Kebekun, duke lėnė pa energji elektrike 250 mijė banorė.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 28
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi