Steve Jobs, i brishtė dhe thatanik

Shko poshtė

Super Steve Jobs, i brishtė dhe thatanik

Mesazh nga ● E.D.W-M ● prej Tue Aug 30, 2011 12:26 pm
Steve Jobs duket tmerrėsisht i brishtė nė foton e parė qė nga largimi i tij si shef ekzekutiv i “Apple” javėn e kaluar.

Kjo foto, e bėrė jashtė shtėpisė sė Jobs nė Kaliforni, ka shtuar frikėn se bashkėthemeluesi i Apple po humb betejėn 8-vjeēare me kancerin nė pankreas.

56-vjeēari nuk pėrmendi arsye shėndetėsore nė letrėn e tij tė largimit drejtuar bordit tė “Apple”.

Jobs iu nėnshtrua njė transplanti tė mėlēisė para dy vitesh nė njė tentativė pėr tė parandaluar pėrhapjen e sėmundjes.


Tim Cook ne vend te Jobes

Jobs qė iu nėnshtrua njė transplantitė mėlēisė, pas kancerit tė pankreasit tha se se nuk mund t’i pėrmbushėmė tej detyrimet apo pritshmėritė e drejtorit ekzekutiv.

Pėrmes njė letre drejtuar bordit, Jobs shkruan:“Gjithnjė kam thėnė se nėse njė ditė unė nuk do tė mundem tė pėrmbush detyrimet dhe pritshmėritė si drejtori ekzekutiv, do tė jem i pari qė dot’ua bėjė tė ditur. Pėr fat tė keq, kjo ditė erdhi. Jap dorėheqjen. Besoj se ditė mė tė shkėlqyera dhe plot risi do tė shohim. Unė shpresoj tė shikoj dhe t’i kontribuojė susksesit nė njė rol tė ri”.

Pėr analistėt dorėheqja e tij nuk ishte e papritur dhe do tė ketė pak ndikimin nė drejtimin e pėrditshėm tė kompanisė.

Pėrpara janė dy projekte tė mėdha IPhone 5 dhe iPad 3. Fill pas njoftimit tė Jobs, aksionet e Apple ranė me mbi 5% nė bursat botėrore, ndėrsa rivalėt aziatikė tė saj, HTC dhe Samsung Elektronics fituan me 3.2%.

Steve Jobs ėshtė konsideruar si babai i kompanisė Apple nga mė tė mėdhatė nė botė.

Ai e bashkėthemeloi kompaninė nė vitet 1970 krah Steve Vozniakut dhe kompjuterat e tij Mekintosh u bėnė shumė popullor nė vitet 1980.

Mijėra fansa tė Jobs nga e gjithė bota, e cilėsuan 56 vjeēarin si njė ikonė planetare. Ndėrsa pasuesi i tij Tim Kuk, 50 vjeē drejtonte kompaninė prej vitit 2004 kur Jobs u sėmurė.

Ai bėn pjesė edhe nė kėshillin administrativ tė Nike dhe u bė pjesė e kompanisė nė vitin 1998 dhe fitoi menjėherė besimin e Jobs.

Shumė i dhėnė pas fitnesit dhe eskursioneve me biēikletė, cilėsohet shumė i pamėshirshėm nė punė.

_________________

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KESHILLA |
avatar
● E.D.W-M ●
Web-Master
Edward
Web-MasterEdward

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 12031
Mosha : 29
Viti: : 02/05/1989
Vendbanimi: : N`Zemer te AnG3L .<3
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 04/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi